“Мудрість як зброя”: у Львові відкриється унікальна виставка до ювілею Григорія Сковороди

04.11.2022, 15:38
Культура
“Мудрість як зброя”: у Львові відкриється унікальна виставка до ювілею Григорія Сковороди - фото 1
З нагоди відзначення 300-річчя від дня народження видатного українського філософа-містика, письменника, педагога, богослова, мандрівника Григорія Савича Сковороди у Львівському музеї історії релігії презентують виставковий проєкт “Мудрість як зброя”. Відкриття – 9 листопада, о 16 годині, у День української писемності та мови і у Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва.

Як розповіли РІСУ в музеї, це оригінальний проєкт наукової працівниці Софії Каськун за підтримки Українського культурного фонду.

В основі задуму виставки було бажання візуалізувати духовну спадщину філософа, спонукати відвідувачів музею замислитись над глибиною його думки, озброїтись сковородинівською мудрістю, яка б полегшила сприйняття викликів воєнного часу.

   - фото 102082
 
Джерело фото: Леся Рось

У процесі підготовки до реалізації проєкту було оголошено конкурс на втілення художніми засобами сковородинівської філософії, обравши для цього певні сентенції мудреця – своєрідні тригери як емоційні подразники для творчої роботи художників. За словами авторки проєкту, перед митцями було нелегке завдання – образно передати висловлювання Сковороди, які своїм глибоким змістом нагадують давньоримські сентенції. Відібрано твори 22-х авторів з галузі живопису, графіки, ткацтва, що відображають складну палітру сучасного українського мистецтва.

“Мандрівка асоціативними лабіринтами сковородинівської мудрості вимагає взаємодії між автором та глядачем. У проєкті така взаємодія відбувається не лише на рівні візуальному, але й текстовому – митці поділилися цитатами-тригерами та своїми думками, що спонукали їх до творення”, ‒ зазначає РІСУ Олександра Киричук, заступниця директора з наукової роботи Львівського музею історії релігії.

   - фото 102080
 
Джерело фото: Дарина Єрьомка

У результаті, слова і думки Сковороди об’єднали різні покоління митців та різні художні школи з усієї України.

На виставці експонуватимуться роботи відомого каліграфа-мандрівника зі Слов’янська Олексія Чекаля, доцента Вільної академії мистецтв м. Кельна (Німеччина) Олександра Якименка, викладачів з Києва, Львова, Харкова, Одеси, художників з різних куточків України.

Плакати - фото 102077
Плакати

 

У рамках проєкту також представлено 58 цікавих авторських плакатів сковородинівської тематики студентів факультетів дизайну і реклами трьох вузів: Харківської державної академії дизайну і мистецтв, Київського національного університету культури і мистецтв, а також Київського університету культури.

Як зауважує авторка проєкту Софія Каськун, багатовимірні сюжетні композиції, метафізичні та асоціативні світи, перетікання від реальності до абстракції, прагнення об’єднати візуальний та інтелектуальний аспект акцентують увагу на основному ‒ розумінні Божественної природи гармонії людини та світу.

У Львівському музеї історії релігії сподіваються, що візуальні образи філософської мудрості Григорія Сковороди в умовах війни, страху і втрат допоможуть відвідувачам виставки віднайти душевну рівновагу та віру в перемогу добра над злом.

Портрет Сковороди - фото 102076
Портрет Сковороди
Джерело фото: Микола Грималюк

Нагадуємо, 3 грудня 1722 року в с. Чорнухи Лубенського полку народився один з найвідоміших українських філософів ‒ Григорій Савич Сковорода (помер 9 листопада 1794 р. в с. Іванівці, нині Сковородинівка, на Харківщині).

У 2022 році в Україні на національному рівні мали відбутися святкування його ювілею. Але, на жаль, нова фаза російської воєнної агресії не дозволяє відзначити ювілей на належному державному рівні. Більше того, у ніч проти сьомого травня російська ракета зруйнувала в с. Сковородинівка Національний музей Григорія Сковороди в Харківській області, розташований у маєтку Ковалинських XVIII ст., в якому останні роки свого життя працював і помер Григорій Сковорода. У ніч 6 липня ракета влучила в головний корпус Харківського педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди.

   - фото 102079
 
Джерело фото: Анастасія Закренична
   - фото 102081
 
Джерело фото: Ольга Опанащук
Уміти шукати щастя тут і зараз (Г. Сковорода)  - фото 102083
Уміти шукати щастя тут і зараз (Г. Сковорода)
Джерело фото: Ясінський
“Мудрість як зброя”: у Львові відкриється унікальна виставка до ювілею Григорія Сковороди - фото 102078