• Головна
  • Новини
  • Мустафа Джемілєв розповів, як він переконував Ердогана у важливості автокефалії УПЦ...

Мустафа Джемілєв розповів, як він переконував Ердогана у важливості автокефалії УПЦ

19.09.2018, 10:40
Мустафа Джемілєв розповів, як він переконував Ердогана у важливості автокефалії УПЦ - фото 1
Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв розповів, що інтенсивно обговорював з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом автокефалію Української Православної Церкви.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв розповів, що інтенсивно обговорював з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом автокефалію Української Православної Церкви.

Про це він сказав в інтерв'ю BBC, повідомляє ТСН.

"У цьому напрямку в нас була дуже серйозна робота. Ми [кримські татари] системно працювали та пояснювали Ердогану, як важливо для України і кримських татар, щоб в Україні була незалежна Помісна Православна Церква. Я Ердогану в таких популярних термінах пояснював, мовляв, зараз Мекка для православних - Москва, а після Томосу і автокефалії Української Церкви нею стане Стамбул, тому і для вас це має політичне значення. Коли ми літали 12 липня в Туреччину, то при мені просто з літака Порошенко порозмовляв спочатку з Варфоломієм, а потім і з Ердоганом. Ердоган твердо сказав, що зробить все можливе і він впевнений, що в нього це вийде, й у нас буде автокефалія", - розповів Джемілєв.

Він також додав, що особисто говорив про незалежність Української Церкви як з главою Туреччини, так і з міністром закордонних справ цієї держави.

"Спочатку Ердоган здивувався, чому це мене - мусульманина - хвилює питання православ'я. Я відповів, що для незалежності нашої країни, а відповідно і для кримських татар, - це дуже важливо. Він відповів: "Я вас зрозумів", - поділився спогадами Джемілєв.

"У нас була дуже інтенсивна робота на цьому напрямку. А зараз я з такою радістю та насолодою спостерігаю, як біситься Кремль від того, що ми отримаємо Томос", - додав він.

Щодо припущення, чи міг Путін переконати Ердогана натиснути на Патріарха Варфоломія, аби не було Томосу, Джемілєв відповів: "Це виключено. Ердоган не та людина, на яку можна натиснути"

Також він переконаний, що російська сторона наразі не може вплинути на надання автокефалії УПЦ, запропонувавши Анкарі певні вигоди в обмін: "Думаю, що цього не може бути, бо рішення щодо автокефалії вже остаточно ухвалене".

Джемілєв пригадав перші розмови з Ердоганом щодо Церкви.

"Тоді він казав приблизно так: ви знаєте, там більше на Патріарха тиснуть Афіни. У Грецької Православної Церкви тісні зв'язки з Росією. Звичайно, Варфоломій - громадянин Туреччини, але все ж таки у Греції в них головний центр. А зараз є такий збіг, що Росія і з греками примудрилась пересваритись, тому зараз дуже сприятлива ситуація для України", - зазначив лідер кримських татар.

Нагадаємо, 17 вересня екзархи Вселенського Патріархату архиєпископ Даниїл Памфілійський та єпископ Іларіон Едмонтонський на зустрічі з президентом Петром Порошенком повідомили, що УПЦ перебуває на фініші до створення автокефалії.