«Мусульманам треба постійно пояснювати, що відбувається в Україні», - Саїд Ісмагілов

23 березня, 08:56
Інші конфесії
«Мусульманам треба постійно пояснювати, що відбувається в Україні», - Саїд Ісмагілов - фото 1
Про це в інтерв’ю Дарці Гірній для проекту «Стилет чи стилос» сказав Саїд Ісмагілов — бойовий медик Збройних сил України, який до повномасштабного вторгнення Росії був духовним лідером, науковцем-ісламознавцем та муфтієм Духовного управління мусульман України «Умма». Тепер, замість релігійної діяльності і проповідування в мечеті, він евакуйовує поранених бійців із «гарячих точок» на фронті і читає молитви в дорозі.

Джерело: Ukrainer

Саїд розповів, що його здивувала позиція ісламського світу щодо російсько-української війни, адже переважна більшість мусульманських країн підтримують Росію. Він пояснює, що на цих територіях давно працює російська пропаганда. Наприклад, арабська редакція телеканалу «RT» («Раша Тудей») доносить виключно потрібну РФ інформацію, в той час як українська точка зору там не представлена. У мусульманському світі пропагандисти Кремля досі підтримують міф, що Росія і її союзники виступають проти блоку НАТО, так само як Радянський Союз протистояв Америці. Саїд пояснює, чому так сталося:

— По-перше, через Іракську війну, через Афганську війну, в якій брали участь не лише Сполучені Штати, а й європейська коаліція. Через їхню участь і підтримку Ізраїлю в арабо-ізраїльському конфлікті. Усі ці наративи, що починаються десь з 1967 року, з першої арабо-ізраїльської війни, вони досі транслюються і живуть в мусульманському світі, де Америка, яка підтримує Ізраїль, вона погана, а Росія, що протистоїть Америці, вона гарна.

Коли Саїд Ісагілов говорив із жителями мусульманських країн, вони казали, що Україна бореться за Америку, воюють американські, а не українські солдати, і що насправді Україні просто не пощастило стати полем бою між Америкою і Росією. Мусульмани дивувалися, що Саїд — на фронті під українськими знаменами. Вони питали, навіщо він це робить, нащо воює нібито за Джо Байдена чи Володимира Зеленського. Оскільки жителі мусульманських країн не розуміють український контекст, щоб пояснити їм реальне становище, Ісмагілов добирав зрозумілі приклади:

— Ти живеш, в тебе все нормально, в тебе є робота, родина… І раптом приходять окупанти, які в тебе все це відбирають. Твої дії? Що ти конкретно, ти — чоловік, що ти конкретно будеш робити? І тут починаєш їх витягувати на розуміння того, що українці захищають своє. Люди захищають своїх дітей, свої родини, своє право жити українцями на своїй землі.

Колишній муфтій вважає, що такі прості приклади допомагають подолати цю прірву нерозуміння. Лиш потрібно постійно розповідати мусульманам, що відбувається:

— [Ми] пояснюємо, що Україна — це незалежна країна. Інша культура, національність, історія у нас, інша мова. Ми захищаємось від ворога, який прийшов нас позбавити, того, що належить нам. [Тоді це] починають розумні люди [в мусульманських країнах] трохи розуміти.

За його словами, така комунікація працює і на рівні особистого спілкування, і на рівні міждержавних відносин.

Він переконаний: щоб убезпечитися від Росії, потрібно позбавитися від її впливу всюди — в культурі, мові, політиці, інформаційному просторі та в релігійній сфері. За його словами, мусульманська спільнота України ще не вирвалася з цієї пропагандистської «обробки», є агенти, які просувають російські наративи через релігію. Тому важливо, щоб держава втручалася і припиняла роботу російської церковної агентури, адже та, за словами Ісмагілова, добре маскується в релігійних структурах.

Додає, що набагато легше було позбутися російського впливу в релігії, зробивши це радикально ще на початку повномасштабного вторгнення.