Мусульмани Донбасу побоюються повторення того, що сталося з кримськими татарами
У заході взяли участь представники Адміністрації Президента України, Служби безпеки України, Департаменту у справах релігій та національностей, фахівці в галузі сходознавства та філософії, а також представники ряду ісламських організацій України, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Іslam.in.ua.
Учасники круглого столу обговорювали проблеми мусульман, яких торкнулися наслідки кризової ситуації в Україні, зокрема, кримських татар після анексії Росією Кримського півострова, де їх чисельність, за різними даними, сягає 300-500 тисяч осіб, а також мусульман, що проживають на Донбасі на південному сході України, де тривають зіткнення з сепаратистами, які виступають за приєднання до Росії. У цьому регіоні проживає близько 100 000 казанських татар - етнічних мусульман.
У мусульман, що проживають в цих регіонах України, ростуть побоювання за власну безпеку, особливо після того, як стало відомо про зникнення 18 кримських татар, двоє з яких були згодом знайдені убитими. Масла у вогонь підливають релігійні організації, які підтримують нову владу Криму і «Донецької народної республіки» і які намагаються зайняти місце виступаючих проти сепаратизму татарських і ісламських організацій.
У Криму під приводом «боротьби з тероризмом» забороняється література ісламського змісту, включаючи такі популярні серед російськомовних мусульман книги, як «Сади праведних» і «Збірник хадисів імама Бухарі».
Імам з Донецька, який побажав не розкривати свого імені, в інтерв'ю агентству «Аль-Джазіра» заявив, що мусульмани Донбасу побоюються повторення того, що сталося з кримськими татарами, незважаючи на те, що деякі з них виступають за відділення від України, пояснюючи це наявністю соціальних та історичних зв'язків з Росією (батьківщиною казанських татар є Татарстан).
Вчені та представники релігійних організацій поклали всю відповідальність за події на владу країни, звинувативши її в неуважному ставленні до ситуації і замовчуванні факту наявності «сторонніх» ісламських груп, що підтримують проросійську владу.
Керівник Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Сковороди НАН України Анатолій Колодний в інтерв'ю агентству «Аль-Джазіра» заявив, що «нова кримська влада скористалася деякими релігійними групами, зокрема сектою хабашитів, щоб затьмарити Духовне управління мусульман Криму. Кримська влада створила з хабашитів альтернативне духовне управління, незважаючи на те, що татари і не тільки вони не згодні з їх переконаннями».
«Іронія полягає в тому, що хабашити досі позиціонують себе як єдиних представників усіх мусульман України, що, по суті, суперечить тому факту, що вони є меншістю, які сповідують ідеологію, занесену ззовні і яка не має нічого спільного з ханафітським мазхабом, поширеним серед кримських татар», - додав Анатолій Колодний.
Глава Департаменту у справах релігій та національностей Володимир Юшкевич оголосив про формування робочої групи, до складу якої увійдуть представники Консультативної ради мусульман України.
Муфтій ДУМУ "Умма" Саід Ісмагілов заявив, що мусульмани України найбільше постраждали від наслідків кризової ситуації в країні як матеріально, так і психологічно, в той час як влада Криму і Донбасу прагне або використати їх, або поступово маргіналізувати, звинувачуючи їх в радикалізмі та тероризмі за відмову відступити від своїх позицій.
У контексті робочої групи Ісмагілов заявив, що мусульмани України покладаються на серйозність уряду і підтримку офіційних установ та гуманітарних організацій. Він підкреслив важливість обговорення та вирішення проблем мусульман, а також наявності їх представників в державних установах. Муфтій також зазначив, що робоча група першим ділом розпочне вивчення списку заборонених Росією книг, для надання оцінки об'єктивної та неупередженої оцінки.