26 липня в містечку Городок (Хмельницька обл.) освятили джерело Святої Анни та капличку над ним. Хоча надджерельних капличок в Україні чи не на кожному кроці, ця подія є досить неординарною, починаючи від архітектури каплички.
Ескізний проект каплички розробив місцевий художник Іван Тлустий. Споруда вийшла незвичною та оригінальною. Будівельники постаралися максимально передати давність шанування джерела. Для цього для зведення мурів навіть використали старовинну цеглу середини ХІХ століття, а дерев’яні конструкції виготовили зі старезних дубових крокв, яким теж понад століття.
Образ Святої Анни у візантійському стилі написала черниця с. Тетяна-Марія зі спільноти Непорочної Обручниці Святого Духа. Набірний дах «лускою» виконав потомствений бляхар з с. Клинове Антон Островський, а коваль з Городка Олексій Борисовський виготовив дуже красивого та оригінального хреста.
Джерело Святої Анни в народі шанується здавна, а його вода вважається цілющою.
Про криничку маємо цікаву легенду.
Колись це було найбільше джерело якісної питної води в середмісті Городка — невеличка водойма посеред каменів, де воду просто зачерпували відрами. Лише в шістдесятих роках ХХ століття, з міркувань санітарії, його накрили бетонною плитою та встановили зверху кільце і відтоді воно нагадує звичайний колодязь.
Згадана історія трапилася десь у середині ХІХ століття. Існує безліч варіантів переказу. Дамо усереднений.
По воду сюди приходили мешканці чи не зі всієї околиці. Великий срібний медальйон, що виблискував на дні, першою помітила якась єврейка і спробувала зачерпнути явно дорогий образок відром. Але той як рибка зблиснув боками та відплив до протилежного берега озерця. Єврейка повторила спробу, але іконка знову утекла. Ловили медальйон й християнки, але медальйон «тікав» і від них.
Тоді покликали ксьондза з сусіднього храму Св. Анни, що стояв менш ніж за сотню метрів від кринички (храм в 1930-х знищили комуністи). Лише коли панотець прочитав молитву, медальйон дався людям в руки. Як виявилося на ньому було зображено образ св. Анни.
Від того часу вода в джерелі стала ще й цілющою. Кажуть, що особливо допомагала жінкам з безпліддям. У чому немає нічого дивного, адже сама св. Анна змогла народити майбутню матір Христа лише через 20 років безплідного шлюбу.
Ініціатором зведення каплички та впорядкування джерела виступила громадська організація «Молодь польська Городоччини».
Ідея звести капличку над джерелом виникла ще 2019 року, а роботи почалися навесні 2020 року. Освятити капличку планувалося ще минулого року, але епідемія COVID-19 зламала всі плани, вплинувши, як на будівництво, так і на збір необхідних коштів.
«Хоча зведення каплички відбувається під патронатом римо-католицької парафії, ми від початку свідомо відмовилися від суто католицької стилістики – розповів автор ідеї та організатор проекту Роман Ющишин. – Городок містечко багатонаціональне, тож «привласнювати» джерело, яке всі, незалежно від національності та віросповіданні, шанують як цілюще та святе, лише однією національною громадою та конфесією не є добре. Тому капличка у нас спільна, екуменічна».
В освячені джерела та каплички взяв участь єпископ Кам'янець-Подільської дієцезії Леон Дубравський. З ним співслужили настоятель храму єпископа та мученика Святого Станіслава о. Віктор Лутковський, та священник цього ж храму о. Андрій Сідлецький, настоятель храму Святої Людмили княгині Чеської (ПЦУ) о. Павло Глінських, настоятель храму Святого Юрія (УГКЦ) о. Зіновій Маланюк та нещодавно висвячений священник з Городка о. Дмитро Федлюк (УГКЦ).
Обряд освячення відбувся одразу після спільної молитви.
Багатьом запам’яталися представники Ордену Лицарів Івана Павла ІІ. Їхні чорні з жовто-гарячим шитвом плащі гармонійно доповнювали дійство та додавали урочистості церемонії.
На освячення прийшли більше сотні людей різного віросповідання.
Екуменічна капличка з джерелом Святої Анни відтепер буде ще однією сакральною точкою на мапі Поділля де можна буде втамувати не лише духовну, але й тілесну спрагу. До того ж вода тут надзвичайно чиста та смачна.