На Рівненщині створили 3D-реконструкцію храму й іконостасу XVІІІ століття

18.11.2023, 13:40
Культура
На Рівненщині створили 3D-реконструкцію храму й іконостасу XVІІІ століття - фото 1
На Рівненщині відсканували храм та іконостас XVІІІ століття й створили 3D-реконструкцію. Це ініціатива Братства імені князів Острозьких у рамках реалізації проекту "Острозька іконописна майстерня. Віртуальний музей".

Про це інформує Суспільне.

За основу для реконструкції взяли церкву Святого Дмитра у стилі українського бароко із села Старий Кривин на сусідній Хмельниччині, розповіла Суспільному керівниця Братства імені князів Острозьких Олеся Гощук:

"Ця церква — з найбільш збережених і найближчих до Острога. Вона автентично підходить під той формат барокових храмів періоду, коли творився Острозький іконопис. І на її основі було зручно відтворювати ту атмосферу і вигляд".

За погодженням із місцевим священиком, храм та іконостас у селі Старий Кривин сфотографували зовні й всередині, а потім робили 3D-реконструкцію.

"Трошки допрацьовували, знімали сучасні нашарування, тому що образи на іконостасі вже перемальовані й точно не відповідають Острозькій іконописній школі. Залишали лише елементи, притаманні XVІІІ століттю. Паралельно ми ще оцифровували ікони з фондів Державного історико-культурного заповідника Острога і розміщали їх в той іконостас у відповідний ряд. Таким чином відтворили, як це могло виглядати у XVІІІ столітті", — пояснила процес Олеся Гощук.

Церква Святого Дмитра у селі Старий Кривин, пам'ятка архітектури XVIII століття. - фото 125167
Церква Святого Дмитра у селі Старий Кривин, пам'ятка архітектури XVIII століття.
Джерело фото: Скрин з сайту lidailan.sirv.com

З її слів, у 3D-реконструкції використали образи лише Острозької іконописної школи. Порожніми залишили місця, для яких не знайшли відповідників:

"Не хотіли нічого вигадувати, адже робили це для того, щоб показати тогочасний вигляд. Тому що ікони Острозької іконописної школи зараз просто у фондах, а не в тому первинному просторі, де вони б мали бути. Ми намагалися показати, для чого їх створили і як були розміщені в іконостасі, дати сучасному глядачу уяву, який вигляд мали інтер'єри і екстер'єри храмів того періоду".

Олеся Гощук зазначила, що 3D-реконструкція — це також продовження тривалої ініціативи з популяризації Острозької школи іконопису:

"До цього були проекти по виставці з фондів, але зараз це неможливо через війну. Тому йдемо шляхом цифрових технологій. Реконструюємо те, що вже втрачене і повертаємо його таким чином в сучасний культурний простір".

3D-реконструкцію зробили у рамках проекту "Острозька іконописна майстерня. Віртуальний музей" за фінансової підтримки Українського культурного фонду. Основним продуктом є сайт, на якому розмістили понад 40 оцифрованих ікон, 3D-реконструкції храму й іконостасу, тексти та панорамне відео.