Із такою ініціативою виступила Тернопільська обласна рада. На відповідну програму, розраховану на 2011-15 рр., планують виділити 4 млн 460 тис. 200 грн. Обстежити і взяти під охорону обіцяють навіть традиційні для українських сіл придорожні хрести і традиційні для Галичини придорожні фігури.
Із такою ініціативою виступила Тернопільська обласна рада. На відповідну програму, розраховану на 2011-15 рр., планують виділити 4 млн 460 тис. 200 грн. Обстежити і взяти під охорону обіцяють навіть традиційні для українських сіл придорожні хрести і традиційні для Галичини придорожні фігури.
Щодо пам’яток історії та культури, які візьмуть на облік, то інспекція укладе охоронні угоди із уповноваженими органами місцевої влади, як от сільськими головами, зазначає директор установи.
Стан пам’яток історії та культури, зокрема, сакральних, різниться. Так, сакральну скульптуру частково охороняють уже тепер як пам’ятки мистецтва, продовжує фахівець. Під охороною та опікою місцевих громад на Тернопіллі перебувають і хрести на честь скасування панщини. Натомість інші пам’ятки культурної спадщини, як от давні фігури святих, за словами М. Ягодинської, жителі часто на свій розсуд замальовують чи забілюють вапном.
Одначе подібні випадки віднайдення творів сакрального мистецтва в області – одиничні.
“Я хочу нагадати, що штраф за руйнування пам’ятки може становити і 1000 неоподаткованих мінімумів, тобто 17000 гривень,” зазначає М. Ягодинська.
Подібною, але більш помітною через розміри пам’яток, є ситуація з охороною сакральної архітектури, констатує начальник відділу управління містобудування та архітектури Тернопільської обладміністрації Ярослав Пелехатий.
“Типовими серед порушень є те, що релігійні громади самовільно, не звертаючись до відповідних органів влади, перебудовують храми, нищать вівтарі. Також зникають ікони з церков. Головна причина подібного ставлення - нерозуміння і відсутність вміння оцінити те, що збереглося до наших днів,” пояснює спеціаліст.
Натомість деякі інші пам’ятки сакрального мистецтва не бережуть комунальні установи, які ними безпосередньо користуються. До їх переліку належить і будівля монастиря отців-василіан у селі Краснопуща Бережанського району. Споруду використовують як головний корпус Бережанського обласного комунального психоневрологічного будинку-інтернату для дорослих і директор розпорядився там встановити металопластикові вікна. Цей елемент капремонту провели у пам’ятці XVIII-поч. ХХ ст. без погодження з обласною інспекцією архітектурно-будівельного контролю. І це у той час, коли, як повідомив Я. Пелехатий, у Києві вже вивчають можливість надання будівлі монастиря статусу пам’ятки національного значення.
Подібні прорахунки та порушення обіцяють обов’язково виправити, а до обстеження стану пам’яток культурної спадщини регіону планують залучити не тільки місцевих фахівців, а й їхніх колег із сусідніх регіонів. Утім, до того часу багато цінних пам’яток можуть просто никнути.
Довідка
3508 об’єктів культурної спадщини: археології, історії та монументального мистецтва, архітектури та садово-паркового мистецтва, ландшафтних є загалом на обліку в Тернопільській області. 564 церков на Тернопіллі мають статус пам’яток, з яких 96 – статус пам’яток національного значення. У регіоні 25 сакральних архітектурних споруд та частин їх комплексів входять до “Переліку пам’яток, що не підлягають приватизації”.