• Головна
  • Новини
  • На Тернопільщині віднайдено занедбані єврейські надгробки...

На Тернопільщині віднайдено занедбані єврейські надгробки

08.07.2020, 15:28
На Тернопільщині віднайдено занедбані єврейські надгробки - фото 1
У селищі Залізці на Тернопільщині було знайдено понад 20 єврейських надгробків, які десятиліттями використовувалися як сходи місцевої амбулаторії.

Про це повідомляє Ukrinform.

Половину врятованих надгробків з вибитими на них епітафіями на ідиші демонтували і доставили на місцеве єврейське кладовище.

На своїй сторінці в Facebook співробітники Залозецького краєзнавчого музею радіють виконаній роботі.

"Команда нашої Залозецької селищної ради спрацювала на відмінно! Надгробки забрані і повернуті на своє історичне і справедливе місце! В недалекому майбутньому будуть зроблені нові сходи в поліклініку, за підтримки відповідних єврейських організацій. Цю нелегку "естафету" вже безпосередньо передаємо лікарні!", - сказано в повідомленні.

На Тернопільщині віднайдено занедбані єврейські надгробки - фото 53097

 


До справи порятунку надгробків долучився також рабин Меїр Габай Ісраель (представник організації «Оалей цадика»).

Директор Залозецького краєзнавчого музею, археолог і куратор акції із впорядкування пам’яток історії та культури Василь Ільчишин розповідає про цілу програму із впорядкування об'єктів культурної спадщини.

«Залозецька селищна рада ініціювала впорядкування об'єктів культурної спадщини на території Залізців та в околицях. Одними з таких є місцеві пам'ятки єврейської культури. Зокрема, це мацеви з кладовища, які в радянський період були використані як будівельний матеріал і порозкидані територією цілого селища. Також під час демонтажу сходів біля поліклініки було виявлено і демонтовано понад 20 плит-надгробків», - розповів Ільчишин.

Крім цих єврейських надгробків, виявлено ще й інші, якими була викладена доріжка та поріг до старого туалету.

З віднайдених надгробків згодом зроблять інсталяцію, адже за єврейськими звичаями не можна турбувати землю, де є поховання. До вивчення знахідок вже долучилися фахівці з Національного заповідника «Замки Тернопілля». Вони повинні розшифрувати фрагменти написів на знайдених могильних плитах.

Перша згадка про євреїв в цій місцевості датується 1606 роком. У 1900 році в Залізцях проживало майже 2400 євреїв, однак після двох воєн єврейська громада значно зменшилася.