На Вінниччині під час ремонту синагоги виявили фрески XVIII століття

24 жовтня, 15:19
Культура
На Вінниччині під час ремонту синагоги виявили фрески XVIII століття - фото 1
На Вінниччині під час ремонту старовинної синагоги виявили фрески XVIII століття. Власник будівлі Алік Лехцер шукає реставраторів та інвесторів для їх відновлення, наголошуючи на важливості збереження єврейської культурної спадщини.

Про це повідомляє Суспільне.

Фрески було виявлено цього літа, коли під час ремонту монтували сходи на другий поверх. Під шаром тиньку відкрилася частина мистецького твору, який, за словами власника, є важливою частиною єврейської спадщини.

"Коли в мене в гостях були хасиди, тут був бардак. Землі, даху не було. Але ми побачили фрески. Хасиди сказали, що це 12 благословінь. І звідти була ціль робити збереження цих написів. Для мене це памʼять, історія мого народу", — сказав Алік Лехцер.

На Вінниччині під час ремонту синагоги виявили фрески XVIII століття - фото 142020

Краєзнавець Андрій Баніт пояснив, що будівля синагоги виконана у стилі бароко з головною залою та прибудовами. Фрески були виявлені в головній залі під стелею. Вони мають написи на івриті та були створені за релігійними традиціями, де заборонено зображення людей.

"У синагогах 100 відсотків не повинна була зображена людина. Це був рослинний орнамент або тваринний. Чого не можна зображати людей, особливо, в камені чи в глині, бо головний закон — не сотвори собі кумира", — пояснив Андрій Баніт.

Він також додав, що фрески зазвичай зображують фрагменти зі Старого Заповіту і малюються на вологу основу, що потребує великої майстерності. Кожен мазок потрібно було наносити за один раз, і виправлення не допускалися.

"Фреска всмоктує стільки фарби, скільки вона може. Її треба було намалювати за один раз. Не можна було мазнути, а потім прийти через пару тижнів. Якщо, наприклад, приходив хазяїн і казав, ой не, ти щось намалював не то, це треба було збивати все. Тиньк наносити по-новому і потім фреску малювати", — зауважив Андрій Баніт.

Алік Лехцер наразі шукає реставраторів та інвесторів для відновлення фресок. Він наголошує на важливості збереження єврейської культурної спадщини і прагне привернути увагу до цієї історичної пам’ятки.