Різдвяна колекція від РІСУ (оновлено)
25 грудня Церква святкує народження Господа і Спаса нашого Ісуса Христа від Марії Діви у місті Вифлеєм. Ця подія описана в двох книгах, що увійшли до канону Нового Завіту: Євангелії від Матея та Євангелії від Луки. Кожна з них в свій спосіб розкриває богословське значення Різдва Христового. Едуард Бердник розкриває історію цього свята в статті Сонце правди: про свято Різдва Христового.
«Сьогодні народився вам у місті Давидовім Спаситель…». Найрадіснішу подію – народження Божого Сина – людство оспівало у різдвяних гімнах й колядках, оповило легендами… Співаємо про те, як Марії з Йосифом не знайшлося місця у жодній вифлеємській хатині і тому Пречиста свого Сина «в яслах сповила», як пастухи і «триє царі» прийшли вклонитися Божому дитятку, як жорстокий Ірод наказав вбити маленьких хлопчиків. Про ці постаті та події, пов’язані із Різдвом Христовим так, як вони подаються в історичних джерелах та Святому Письмі, Катерина Лабінська дізнається в доктора біблійного богослов’я о. Тараса Барщевського.
Хронологія книг Євангелія: коли народився і Воскрес Христос. У VІ столітті монах Діонісій Малий вилічив, що Ісус Христос народився у 754 році від заснування Рима. Сучасні підрахунки, які базуються на детальнішому вивченні текстів Святого Письма і світової історії, доводять, що у підрахунках Діонісія була зроблена помилка, і тепер світ “спізнюється” щонайменше на 4 роки, — досліджував Тарас Антошевський.
"Різдво Христове святкується більшістю християн світу 25 грудня, хоча імовірність, що Христос народився 25 грудня, менша одного відсотка. На цю дату не сильно звертали увагу у перші віки християнства", — починає свою статтю "Історичне Різдво Ісуса Христа" о. Петро Балог.
Літургійні святкування Різдва Христового. Святкування Різдва Христового починається із своєрідного підготовчого періоду. Сорокаденний піст перед святкуванням Різдва Господа повинен підготувати наші душу і тіло для прийняття Слова, що йде родитися, щоб визволити людину від безсловесся — у літургійній мові це відповідник тваринності — і піднести її на рівень божества, — розповідає о. Василь Рудейко.
Про значення Різдвяних Богослужінь і те, як духовно збагатитися цим святом, – розповідає Максим Тимо, викладач літургійного богослов’я УКУ: Бог – живий і Він посеред нас: про зміст Різдвяних Богослужінь.
Літургійні піснеспіви праздника Різдва Христового представляє д-р Наталя Сиротинська.
Тема Різдва знайшла широке представлена в іконописній традиції, яка у свій спосіб розкриває містерію празника через глибоке богословсько-символічне наповнення. Про Різдво Христове в українській іконографії пише Марта Федак-Гелитович.
Парадокс як ключ до розуміння Різдва Східною Церквою. Якби треба було підсумувати одним словом підхід Східної Церкви до святкування Різдва, я б вжив саме те дивне слово, котре греки люб’язно надали багатьом іншим мовам – слово «парадокс», — розмірковує д-р Ендрю Квінлан.
"Різдво має лишатися для кожного з нас неповторною миттю зустрічі з Божим Сином, а не губитися за святковим гомоном натовпу". Інтерв’ю з архиєпископом Ігорем (Ісіченком).
Образ Різдва як головний культурний код Європи. Різдво. Воно сповнене сяянням вогників та сердечних надій. Однак ми рідко задумуємось над тим, чому це свято увібрало ще традиції ялинок, родинних вечерь, імбирних пряників та вертепів. Екскурс в історію Різдва Христового зробив відомий український філософ Андрій Баумейстер.
Потусити з Богом на Різдво — Падре Серж про те, як правильно святкувати та чому Різдво Христове не може нагадувати пострадянські традиції святкування Нового року.
Як то буває з усіма давніми християнськими традиціями, Різдво має свою довжелезну та цікаву історію, у якій відбилась історія цілої Церкви. А ще — з ним пов'язано безліч традицій, коріння яких губляться у дохристиянських часах, — розповідає Віктор Заславський у статті День Сонця, зимові календи і Різдво Христове.
Мудреці зі Сходу: міфи чи реальність? З історичної точки зору історія з мудрецями виглядає дещо напівлегендою. Тому є своєрідне припущення у біблеїстів, що ця історія – це притча. Або інакше: це перша євангельська катехиза про Христа, Царя і Спасителя всього людства, розповідає о. Петро Балог.
Тему мудреців продовжує Денис Таргонський у статті Маги Різдва. "Через рік-півтора після подій у Вифлеємі з Вавилону до Єрусалиму прибуло троє магів. То були єврейські прозеліти – язичники, які прийняли юдейську релігію".
Традиції надвечір’я Христового Різдва. Свято Христового Різдва належить до найбільших християнських свят, які Церква відзначає особливо урочисто. Кульмінацією святкового приготування є надвечір’я Різдва – день чування, молитви й посту. Традиції описала Юлія Коцан.
Свято Різдва Христового у народній релігійності українців. Для вивчення змісту свята Різдва Христового в народній релігійній свідомості Тетяна Длінна розглядає і аналізує релігійні погляди, властиві українцям у другій половині XIX — на початку XX ст.
Про регіональні і національні традиції:
- "Ми ділимось облаткою, як поляки, залишаємо вільне місце за столом, як євреї на пасхальному седері, в нас стали традиційними вертепи і театралізовані різдвяні дійства середньовічної Італії, в нас загостювала німецька ялинка…" Про особливості святкування Різдва українськими римо-католиками розповідає о. Костянтин МОРОЗОВ.
- “Взаємовідносини з Богом в цей різдвяний час є найважливішими” — Адвент, час приготування до Різдва у західній християнській традиції, містить багато елементів німецького походження. Детальніше розказати про них ми попросили в Павла Шварца, єпископа Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України.
- Як українці з Надсяння Святвечеряли Надсянці зберегли чимало давніх звичаїв та обрядів, які мали додати здоров’я і добробут, відвести зло, передбачити майбутнє та вплинути на нього. Про це та про звичаї, повір’я та обрядодії, що супроводжували приготування та святкування Святвечора на Надсянні, в розмові з професором кафедри етнології ЛНУ імені Івана Франка, доктором історичних наук Михайлом Глушком, співавтором книги «Надсяння».
- Коляда – то давна гуцульська молитва… Розмова про неперервну різдвяну традицію Криворівні, коляду і розплєси з Василем Зеленчуком
- Як на Прикарпатті з конем ходять засівати. Мова йде про справжнього коня і він навіть має ім’я — Василь. Це не герой казки, чи мультфільму, а жива тварина, яка разом із засівальниками ходить по людських хатах, — розказує Юлія Головчин.
- Тут нема Кози і Василя, а Маланок аж тринадцять — як святкують Старий новий рікна Прикарпатті. У ніч на Василія у селі Живачів, що на Івано-Франківщині, відбувається особлива містерія. Починається вона у день християнського свята преподобної Маланії. Спершу усі учасники колективу ідуть за благословенням до священика. А коли звечоріє, починають переодягатись, — пише Юлія Головчин.
- Для чого гуцули колядують біля пустої хати? Отець Іван Рибарук з Криворівні розповідає про особливості гуцульського Різдва
- Вірменські традиції Різдва у місті святого Миколая. Вірменський народ відомий на теренах Миколаївщини з давніх часів. Сьогодні вони мають тут храм Сурб Геворг Зоравар. Розповідь Тетяни Длінної про те, як вірмени святкують Різдво.
- Кречун фєрічіт: як румуни Буковини святкують Різдво 25 грудня. Наш чернівецький кореспондент Наталя Фещук відвідала румунські православні громади на Буковині і розповідає про їх різдвяні традиції.
- Різдво по-корецьки. Як святкують величне свято Різдва Христового у різних християнських громадах древнього міста Корця, що на Рівненщині, та яких церковних традицій дотримуються, дізнавалася Ірина Наумець.
- Гноми, штолен і пиво. Як святкували Різдво німці Галичини. Галичина до 1939 року була мультикультурним регіоном, де жили представники багатьох націй, найчисельніші з яких – українці, поляки, німці та євреї. Кожна з них мала свої культуру та звичаї, жила відносно замкнутою спільнотою, однак у такому розмаїтому оточенні громади з часом почали запозичувати одна в одної певні традиції.
- Той Вифлиєм – по всій країні, у кожнім місті по зорі. Вертепи з Миколою Леонтовичем, Григорієм Сковородою, Михайлом Грушевським, Любомиром Гузаром і навіть британським журналістом Ґаретом Джонсом, вертеп, у якому Вертеп є персонажем, а ще персонажами є колядки та щедрівки. Десять років Тетяна Шпайхер пише сценарії різдвяного дійства – і щоразу Емануїл приходить у тих обставинах, в яких живуть люди, які ці вертепи ставлять, бо ж Його суть, суть Дитяти – сповнити для людства «з нами Бог».
І яке святкування без застілля. Про це у кількох матеріалах:
- 12 страв до Святвечора від знаної господині-блогерки. Про свої сімейні переписи і традиції розповідає відома господиня Пані Стефа (Мар'яна Душар).
- Рецепти страв на Святвечір. Однією з особливостей українського Різдва є 12 пісних страв на Святвечір, які, згідно з народним звичаєм, символізують 12 апостолів Христа. Ця традиція охоплює різні регіони України, варіативними однак є самі страви (окрім головних – куті й узвару) та спосіб їх приготування.
- Керечун, риба та квасоля обов’язкові на закарпатському різдвяному столі. В кожному селі, районі області є свої особливості в рецептурі, але на столі майже в кожній родині знайдуться страви з риби, квасолі, грибів, квашеної капусти, картоплі, — розповідає Зоряна Попович.
І, нарешті, різдвяні свята не обходяться без колядок, щедрівок, віншувань, тексти, ноти, записи яких ми зібрали у нашій бібліотеці. Тут також є новинка: концерти української різдвяної класики, сучасні обробки старовинних коляд тощо.
Дуже багато українців досі добре пам’ятають музичну заставку до популярної колись телепрограми «У світі тварин» із ведучим Миколою Дроздовим. Дехто знає, що ця композиція має назву «Жайвір» (фр. «Alouette») і її створив всесвітньо знаний Поль Моріа (фр. Paul Mauriat). Утім, це — далеко не вся історія відомого мотиву. Насправді його прототип народився в Аргентині, і він безпосередньо пов’язаний із Різдвом. Володимир Мороз розповідає про Невідому різдвяну пісню: дарунок з далекої Аргентини.
А сьогодні у нас стають все популярнішими інші форми різдвяної музики:
- Українська різдвяна класика — Симфонічні інтерпретації колядок і щедрівок композиторами Мирославом Скориком та Іваном Небесним.
- ЕТЕРІЯ - Концерт давніх коляд
- Коляда — прадавня молитва. Українські колядки звучать у Гарнізонному храмі Львова
- Пиріг і Батіг — Колядницький альбом відомого колективу.
- Старий-добрий різдвяний джаз: 10 композицій, рекомендованих РІСУ Крізь зимове повітря вже давно вчувається різдвяний дух. Весь світ в очікуванні цього свята, адже воно здавна є не тільки одним із найважливіших для християн, але й таким, яке єднає найрідніших людей у затишному сімейному колі.
##DONATE_TEXT_BLOCK##