На Закарпатті на мітингу вірян щодо виходу з УПЦ МП священик збив на авто людину

Храм Різдва Богородиці в Ясінях (ілюстративне фото) - фото 1
Храм Різдва Богородиці в Ясінях (ілюстративне фото)
Джерело фото: wikimapia.org
У суботу, 30 квітня, на Закарпатті у центрі смт Ясіня, що на Рахівщині, зібралися на мітинг місцеві віряни з бажанням закрити храми МП в Ясінській ОТГ. Люди написали заяву про вихід громади зі складу УПЦ Московського Патріархату.

Як розповів М-Студіо настоятель Свято-Іллінського храму ПЦУ отець Володимир Костюшко, на збори приїхав благочинний УПЦ МП з села Чорна Тиса отець Віталій Кемінь.

«Перед людьми він розпинався, що він не є Московська Церква, — розповів отець Володимир, — доводив, що він УПЦ і тому подібне. Хоча люди йому доводили та показували статут, що вони належать Російській Православній Церкві. Просили його підписати заяву про вихід з Московського Патріархату і він буде тут служити з усіма людьми, на рідній мові, але він сказав «ні!», порвав листок, сів у машину, хотів тікати, вдарив по газах і збив людину».

За його словами, потерпілого швидка допомога відвезла у лікарню, поліція задокументувала факт, приїхала слідча група. Люди налаштовані рішуче і не хочуть, щоби порушник уникнув покарання.

Єпископ Православної Церкви України Ужгородський та Закарпатський Варсонофій у коментарі РІСУ розповів, що за день до мітингу віряни УПЦ МП влаштували «своєрідну провокацію».

«Вони провели т.зв. хресну ходу від Хуста до Ясіня з метою захисту православ’я, — розповів владика. — Це зрозуміло, що вони підіграють на руку кремля і роблять такі показові виступи, що ніби їх десь у чомусь притісняють. Хоча жодних підстав цьому не було. Після тої ходи представники РПЦ почали виносити майно з храму Різдва Пресвятої Богородиці в Ясіня, спір за який зараз триває в судовому порядку. Там наша громада, яка раніше належала до Хустської єпархії УПЦ МП, більшістю голосів вирішила перейти до ПЦУ. Люди, це побачивши, збунтувалися, прийшли до храму».

Зі слів владики Варсонофія, з відео, яке знімали віряни на мітингу, видно, що отець Віталій людям іти назустріч не захотів і тільки доводив, що він служить в українській церкві. «Потім він сів у машину, різко від’їхав і наїхав на чоловіка, який був безпосередньо перед авто, — розповів отець Варсонофій. — Причому видно було, що він рушив агресивно, тому що лобове скло на його машині розбите, тобто удар був сильний. Знаю, що чоловік травмований і його госпіталізували».

За словами керівника Рахівської райлікарні Володимира Симулика, наразі стан травмованого чоловіка стабільний, його життю нічого не загрожує.

Нацполіція Закарпаття наразі інцидент не коментує.

В УПЦ МП інцидент назвали спробою рейдерського захоплення храму.

Сам о. Кемінь повідомив, що його викликав на збори голова Ясінської ОТГ. "Мене обзивали і поливали брудом, закидали яйцями і камінням, — зазначив він. — Є відео, де видно, як потерпілий стрибає на лобове скло. І є відео, як Йосипчук Юрій б'є мене по голові і в груди". Священник планує зняти побої.

За словами владики Варсонофій, з початку війни росії в Україні наразі жодна громада на Закарпатті не перейшла до ПЦУ. «Є розмови, є обіцянки, але реальних переходів ще не було. Чому? Тому що людей залякують. Ми бачили навіть певне журналістське розслідування, як у селі Річки приїхав «деятєль русского міра», громадянин рф Марк Петровцій, митрополит Хустський і Виноградівський. На службу люди йшли з впевненістю писати заяву про вихід з мп, а виходили з храму після богослужіння, Марк же ж приїхав не сам, а з «тітушками», то люди дуже швидко змінили свою точку зору. Вони виходили залякані і відмовлялися давати будь-які коментарі. Тобто людей на Закарпатті московська агентура в рясах залякує, на жаль», — розповів владика Варсонофій.

Тим часом у Ясінях віряни громади та священнослужителі хочуть, аби питання їхнього переходу під юрисдикцію Православної Церкви України та покарання священника, який збив чоловіка, вирішилося згідно із законами України, а винні понесли справедливе покарання.