Національна рада з питань телебачення і радіомовлення та Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій домовилися про спільну системну роботу

30.03.2023, 14:35
Держава
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення та Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій домовилися про спільну системну роботу - фото 1
Як протидіяти російській пропаганді, яким чином вплив Церков та релігійних організації і довіра до них можуть слугувати розвінчанню російських міфологем, якою буде співпраця медіарегулятора із ВРЦіРО – про це йшлося на зустрічі представників членів ВРЦіРО та Національної ради, що відбулася 29 березня.

Про це йдеться на сайті Нацради.

Передумовою для зустрічі став проведений моніторинг, який зафіксував поширення російськими пропагандистськими ЗМІ інформаційних атак, спрямованих на розпалення в українському суспільстві розбрату і ворожнечі на релігійному ґрунті.

Проаналізувавши російську риторику на релігійну тематику, Національна рада звернулася до Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, щоб ВРЦіРО як авторитетна міжконфесійна організація висловила свою позицію і публічно засудила прояви російської державної пропаганди. Така заява мала би вплив і на міжнародній арені, адже там також бракує виваженої думки, якій можуть довіряти і віряни, і інші поважні організації.

Питання релігійної тематики, свободи віросповідання є дуже чутливим у нашому суспільстві, зауважила голова Нацради Ольга Герасим’юк. «Ми сьогодні всі зранені, перебуваємо у стресі. Підтримка потрібна всім – і духовна в тому числі», – сказала вона. Голова Національної ради повідомила, що нині регулятор працює над імплементацією Закону «Про медіа». Він дозволяє Національній раді більшої мірою реагувати на виклики агресії та дезінформації.

Як зазначили представники Нацради, вони доклали чимало зусиль, аби зупинити російську пропаганду на технічному рівні – обмеженням доступу до російських каналів в Україні та Європі. Однак іншою важливою складовою процесу протистояння російській дезінформації є спростування. Воно має бути якісним, переконливим, давати чітке розуміння аудиторії, чому і кому довіряти не можна.

Крім того, одним із базових тезисів російської пропаганди є сакралізація російської агресії, яку називають «священною війною». В Україні і на міжнародному рівні є потреба поширювати аргументи, релігійне богословське обґрунтування, демонструвати наукові позиції щодо питання «священної війни» з метою спростування та засудження цієї міфологеми. Наразі, повідомив Дмитро Швидченко, спостерігається послаблення цієї тези. Однак розуміємо, що цей наратив буде і далі використовуватися російською пропагандою з певними видозміненими посилами.

Тож, медіарегулятор сподівається, що представники Церков і релігійних організацій скажуть своє вагоме авторитетне слово для того, щоби спростувати російські пропагандистські наративи на релігійну тематику.

Усі релігійні організацій в Україні долучилися до боротьби за нашу спільну Перемогу, зауважив В’ячеслав Горпинчук, єпископ Української лютеранської церкви, головуючий у ВРЦіРО. Окрім молитви, яка для віруючих є найпершою справою, вони організовують багато гуманітарної підтримки воїнам, біженцям, переселенцям, тим, хто втратив житло.

Представники ВРЦіРО говорили про те, що поділяють думку про небезпеку російської пропаганди і зі свого боку чимало роблять, аби спростувати її наративи серед своєї пастви. Вони висловили готовність співпрацювати на партнерському рівні.

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення та Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій домовилися про спільну системну роботу - фото 111389

«Ми маємо успіх в подібній співпраці в інших сферах. Наші моніторинги мови ворожнечі, поширення дезінформації та пропаганди слугували аргументами для європейських інституцій щодо блокування або зупинення мовлення російських медіа у Європі, — зазначив РІСУ член Нацради Максим Онопрієнко. — Наші моніторинги закликів до війни слугують офісу Генерального прокурора як докази у кримінальних справах щодо російських терористів. Тож я впевнений, що і спільна робота з ВРЦіРО, яка підкріпить наші моніторинги регілігійними обґрунтуваннями, стануть словом захисту та правди не лише для українців, а для вірян всього світу та різних конфесій».