Не вгамується: Філарет вимагає повернути реєстрацію Київського Патріархату

02.07.2020, 09:56
Держава
Філарет (Денисенко) - фото 1
Філарет (Денисенко)
Очільник УПЦ Київського Патріархату 1 липня 2020 року звернувся листом до Президента України та інших топ-посадовців з проханням повернути державну реєстрацію його Церкві.

Заява, де приведені аргументи на користь Київського Патріархату, опублікована на сайті Київської Патріархії.

У документі сказано, що Собор, який проходив 15 грудня 2018 року у Святій Софії в м. Києві, як Собор двох Українських Церков (УПЦ Київського Патріархату і УАПЦ), є напівправдивим.

Патріарх Філарет наголошує, що насправді в Київській Софії відбувся Собор Константинопольської Церкви з участю Українських Православних Церков.

На доведення такого твердження у заяві приведені наступні аргументи:
а) запрошення на цей Собор розіслав усім його учасникам Константинопольський Патріарх Варфоломій, а не предстоятелі Українських Церков;
б) головував на Соборі митрополит Гальський Еммануїл, представник Патріарха Варфоломія;
в) у Соборі взяли участь як його повноправні члени архієреї і архімандрити Константинопольського Патріархату;
г) умовою скликання Собору з боку Патріарха Варфоломія була відмова Патріарха Філарета і всього єпископату від статусу Патріархату, бо архієреї іншого Патріархату не можуть бути учасниками Собору Константинопольського Патріархату;
ґ) оригінали постанов Собору 15 грудня 2018 року в Київській Софії знаходяться в Константинопольській Патріархії, а не в Києві.

Він вчергове заявляє, що очолювана Митрополитом Епіфанієм ПЦ не має законного Статуту, оскільки на Соборі був прийнятий Статут Київської Митрополії у складі Константинопольського Патріархату.

На думку Філарета, Президент Петро Порошенко, міністр культури Євген Нищук, а також директора Департаменту у справах релігій та національностей Андрій Юраш не мали права реєструвати Церковний Статут Константинопольського Патріархату 30 січня 2019 року, оскільки Статут повинен бути прийнятий на Помісному Соборі, який митрополит Епіфаній досі не скликав.

Він наголошує, що Томос ПЦУ за своїм змістом не відповідає Томосам інших Помісних Церков, тому автокефальна Українська Церква опинилася в залежності від Константинопольського Патріархату.

Насамкінець у заяві Філарет просить Президента та інших компетентних посадовців «повернути незаконно відібрану державну реєстрацію Української Православної Церкви Київського Патріархату, яка дійсно є незалежною Українською Церквою і служить інтересам українського народу».

Раніше Патріарх Філарет в інтерв’ю виданню Апостроф вкотре заявив, що Україна отримала не той Томос, якого очікувала.

Релігійні експерти таку активізацію владики Філарета пояснюють тим, що очевидно є певні домовленості з владою і це може бути першим кроком до легалізації УПЦ КП.