Огляд преси за 21-27 листопада 2011 року

28.11.2011, 13:29

Теми: Стан здоров’я митрополита Володимира; Протести і голодування чорнобильців; Молебень за здоров’я екс-прем’єр міністра Юлії Тимошенко; УПЦ МП просить владу вигнати саєнтологів із школи; Консервація фундаменту Десятинної церкви; День пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій; «Замінований» собор у Чернівцях; Пояс Пресвятої Богородиці у Москві.

Теми тижня:

- Стан здоров’я митрополита Володимира: день народження в лікарні, дискусії щодо наступника;

- Протести і голодування чорнобильців;

- Молебень за здоров’я екс-прем’єр міністра Юлії Тимошенко;

- УПЦ МП просить владу вигнати саєнтологів із школи;

- Консервація фундаменту Десятинної церкви;

- День пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій;

- «Замінований» собор у Чернівцях;

- Пояс Пресвятої Богородиці у Москві;

- Інше.

Стан здоров’я предстоятеля Української православної церкви Московського Патріархату митрополита Володимира став головною релігійною темою світських ЗМІ. 21-го листопада кілька українських ЗМІ із посиланням на газету “Сегодня” повідомляли, що за інформацією, наданою прес-службою Української православної церкви Московського патріархату, митрополит все ще в реанімації, але уже повернувся до роботи (forUm, Українська правда, Ukranews). Пізніше, в той самий день, секретар митрополита Володимира архієпископ Олександр (Драбинко) тій самій газеті "Сегодня" повідомив, що ця інформація не зовсім відповідає дійсності. Блаженнішому дійсно вже краще, але він все ще знаходиться в реанімації і поки не розмовляє, цікавиться новинами, дивиться телевізор, однак працювати не може (Корреспондент, Українська правда, forUm, УНІАН). Наступного дня світські ЗМІ анонсували заплановану на день народження митрополита Божественну літургію в Лаврі, яку очолить старший по хіротонії постійний член Священного Синоду УПЦ митрополит Агафангел, а сам митрополит Володимир участі у літургії брати не буде (Интерфaкс, РИА Новости, forUm). В день народження Блаженнішого, 23 листопада, з’явилось ще кілька новин. Про те, що предстоятель УПЦ МП зустрічає свій 76-й день народження в лікарні, де його з привітаннями відвідав Віктор Янукович, повідомили Комсомольская правда, NEWSru, День, РИА Новости, Подробности, Ukranews, Сегодня, Корреспондент, УНІАН та ін. Цитували слова секретаря предстоятеля УПЦ МП архієпископа Олександра про те, що стан митрополита важкий, дихання самостійне лише наполовину, але є позитивна динаміка і є хороші шанси на успішне лікування (Ukranews, Відомості, День, Интерфакс, Експрес, Дзеркало тижня, Українська правда ). Згадували в публікаціях про те, що Юлія Тимошенко передала привітання для митрополита із СІЗО і молиться за його здоров’я (УНІАН, Подробности).

Незважаючи на таку значну кількість коротких інформаційних повідомлень, серйозних аналітичних матеріалів стосовно того, які ж процеси сьогодні відбуваються в УПЦ МП, в світській пресі надзвичайно мало. Між тим, цього тижня найгучніші «сенсаційні» інформаційні приводи, які надзвичайно широко обговорювались у майже всіх релігійних ЗМІ, фактично обійшли стороною світські медіа. Йдеться в першу чергу про офіційне звернення митрополита Агафангела до єпископату УПЦ МП, де, серед іншого, він називає себе «первенствующим» в Синоді. Детально про цю подію можна прочитати, наприклад, в матеріалі Гліба Коваленка «Есть ли в УПЦ «Первенствующий»?», опублікованому на сайті Релігія в Україні. Тим не менше, ця складна, доволі скандальна і сенсаційна новина не зацікавила українські світські ЗМІ, а у російські потрапила виключно завдяки «піару» Андрія Кураєва у своєму блозі (Новый регион 2). Тим не менше, продовжуючи тему про майбутнього наступника глави УПЦ МП, задану на минулому тижні виданням Комментарии, обговорювали цього тижня ще кілька українських медіа. Дзеркало Тижня публікує статтю Катерини Щоткіної «Операція «Наступник»: розпочнемо з переляку». В статті згадана історія «фальстартів» по обранню наступника на місце предстоятеля, митрополита Агафангела названо політичним тараном, який своєю одіозністю і неоднозначністю покликаний «налякати» церковних очільників і схилити їх до більш компромісної і прагматичної кандидатури. Серед таких автор називає митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона та митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія. У кожного з цих кандидатів є свої переваги і недоліки з точки зору всіх «зацікавлених» сторін – російської та української влади, церковних діячів та впливових мирян. Аналізуючи всі чинники та інтереси, які будуть впливати на вибір майбутнього предстоятеля УПЦ МП, ключовим автор все ж таки називає реальне церковне і парафіяльне життя, яке не піддається прямолінійному логічному аналізу, є в певній мірі непередбачуваним, а тому і розвиток ситуації спрогнозувати на сьогодні доволі проблематично.

Ще один варіант розвитку подій пропонує «Український тиждень». У статті  «Куди йде УПЦ: внутрішня боротьба в УПЦ МП матиме великий вплив на релігійну ситуацію та безпеку  країни» не лише згадані можливі наступники митрополита Володимира, політичні, економічні та церковні групи, які мають свій інтерес в майбутній боротьбі за місце предстоятеля, але і зібрані коментарі від представників інших конфесій.

Протести і голодування чорнобильців у зв’язку із скороченням соціальних виплат стали дотичними до релігійної тематики через активну реакцію представників деяких церков на ці акції протесту. Отже, ЗМІ повідомляють про те, що харківські «чорнобильці» звернулись з листом до патріарха Кирила, щоб той «напоумив» В.Януковича виплачувати соціальні виплати в повному розмірі (УНІАН). Також пишуть про те, що Українська греко-католицька церква сама закликала владу дотримуватись своїх соціальних зобов’язань (УНІАН). Згадують в ЗМІ і про молебень, який провели священики Української православної церкви Київського патріархату на території наметового містечка в Донецьку (Дзеркало тижня, Радіо Свобода). Коментуючи наміри деяких протестувальників щодо самоспалення, священик, який проводив молебень, сказав, що хоча в історії церкви є випадки, коли не засуджувались люди, які вчинили самоспалення, він буде просити чорнобильців не вдаватись до таких заходів. Ці слова були витлумачені в ЗМІ діаметрально протилежно. Комсомольская правда пише: «Чернобыльцы приготовились к самосожжению. УПЦ КП не против», а УНІАН: «Священики просять голодуючих чорнобильців не вдаватися до самоспалення».

Молебень за здоров’я екс-прем’єр міністра Юлії Тимошенко анонсують більшість українських ЗМІ. Молебень повинен відбутись в день народження політичної діячки та у зв’язку із погіршенням стану її здоров’я. Молитимуться вірні після Божественної літургії у церквах різних конфесій, в тому числі УПЦ КП, УАПЦ, УГКЦ, церквах римо-католицької деномінації (День, Сегодня, РИА Новости, Укрінформ, Ліга.Новости, Експрес, УНІАН, Корреспондент).

УПЦ МП просить владу вигнати саєнтологів із школи. Зокрема, саєнтологічною називають програму профілактики та лікування наркозалежності «Нарконон», а причиною її активного впровадження - лоббі саєнтологів серед урядових чиновників високого рівня (Коментарии, NEWSru, Аргументы и Факты.Украина).

Голова Київської держадміністрації обіцяє законсервувати фундамент Десятинної церкви. Роботи по консервації об’єкта будуть проведені ще в цьому році, так як пам'ятку в такому стані не можна залишати ще на одну зиму – це призведе до її повної руйнації. Фактично йдеться про те, що фундамент просто засиплють піском. Варто зазначити, що така консервація не є завадою для відбудови, тому цей варіант став умовним компромісом для всіх сторін конфлікту. Навесні планують розпочати роботи з музеїфікації пам’ятки, паралельно розробляючи план благоустрою Старокиївської гори (Интерфакс, УРА-Информ, УНІАН, ГлавРед, Аргументы и Факты.Украина).

«День памяті» - остання субота листопада, коли в Україні згадують жертв голодоморів та політичних репресій. Цього року по всій країні були проведені скорботні панахиди та поминальні літургії. У багатьох містах, зокрема в Києві, такі заходи проводились у вигляді спільної молитви представників всіх великих конфесій (Корреспондент, УНІАН, NEWSru, Перший національний телеканал, РБК, День та ін.). Окремо українські ЗМІ згадали панахиду за жертвами Голодомору в Україні, яку відслужили в соборі Паризької Богоматері у Франції (УНІАН, Комсомольская правда, РИА Новости).

«Замінований» собор у Чернівцях не лишив байдужими українських журналістів. До міліції зателефонував невідомий і повідомив, що в будівлі собору Успіння Пресвятої Богородиці Української греко-католицької церкви закладено вибухівку. За результатами огляду вибухонебезпечних предметів не виявлено. Затримали місцевого жителя з психічними відхиленнями, що проводить подібну акцію уже не вперше (Експрес, УНІАН, Корреспондент).

Пояс Пресвятої Богородиці у Москві. Головна релігійна тема російських ЗМІ висвітлювалась також і в українських медіа, хоча й не так широко. Писали про нечуваний ажіотаж навколо святині і надзвичайно довгі, багатокілометрові черги паломників, про те, що пояс довелось підняти над аркою, аби сам процес поклоніння проходив швидше, про те, що, за підрахунками, поясу вклонилось близько 800 тисяч паломників як з Москви, так і з усієї Росії та інших країн, середня тривалість стояння в черзі при цьому складала 23-24 години (Новинар, Радіо Київ, Корреспондент, Подробности). Особливий резонанс у пресі викликала наявність vip-квитка, який давав можливість вибраним особам потрапити до святині в обхід черги через спеціальні входи. Інформацію та фото квитка поширила через соціальні мережі російська телеведуча Ксенія Собчак. Представники РПЦ спочатку відмовлялись від коментарів та спростовували наявність таких квитків, але зрештою підтвердили факт їх існування (Новинар, Експрес, Корреспондент).

Інше.

Продовження теми самовільно встановлених поклонних хрестів у Криму та початок процедури їх демонтажу – Vlasti.net, ГлавРед.

Інтерв’ю глави УГКЦ архієпископа Святослава (Шевчука) про світоглядні та побутові уподобання – журнал «Країна».

Недбале вивезення архівних фондів бібліотеки із єзуїтського собору св. Петра і Павла у Львові – Українська правда.

Новий проект на Першому українському радіо «Історія християнської Церкви» - газета «День».

"Релігія в Україні", 28 листопада 2011 року