Created with Sketch.

Оригінал Конституції Пилипа Орлика 16 серпня можна буде побачити у Софійському соборі Києва

02.08.2021, 12:30

Оригінал Конституції Пилипа Орлика вперше привезуть в Україну 16 серпня з нагоди святкування 30-річчя Незалежності.

Про це сказав Президент Володимир Зеленський у межах презентації концепції святкування Дня Незалежності під час форуму «Україна 30. Імідж України», передає Укрінформ.

"Боротьба за Незалежність тривала не один день, тож і не один день ми будемо відзначати перемогу у цій боротьбі, за тиждень до Дня Незалежності і вперше в історії нашої країни в Україну потрапить оригінал Конституції Пилипа Орлика. Всі громадяни, починаючи з 16 серпня, зможуть побачити оригінал у Софійському соборі", - сказав Зеленський.

Він додав, що 30-річчя Незалежності України - це дуже важливий день, бо це можливість зрозуміти, чого українці навчились за роки незалежності та чого мають ще навчитись, аби ніколи її не втратити, саме цьому присвячене святкування.

Президент зауважив, що святкування 30-річчя Незалежності складатиметься із 10 основних заходів.

У День Незалежності, 24 серпня, у центрі Києва планується проведення військового параду.

Напередодні, 23 серпня, має відбутися перший саміт Кримської платформи й Саміт перших леді та джентльменів.

Конституція Пилипа Орлика була ухвалена на козацькій раді в місті Бендери у 1710 році. Тоді це була територія Османської імперії. Козаки та старшини опинилися там після невдалої для них Полтавської битви. Вона має преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана.

Конституція була укладена у двох примірниках: староукраїнською та латинською мовами. Написана латиною зберігається в Національному архіві Швеції. Документ староукраїнською зберігається в Москві.

Сучасна поширена назва походить від скороченої латинської назви – Pacta et Constitutiones legum libertatumque exercitus zaporoviensis.

За оцінкою сучасних українських істориків, це перша європейська конституція в сучасному розумінні. У ній виражений християнський світогляд, який послужив основою для подальшої державності в Україні. У ній вже тоді Орлик проголосив багато демократичних цінностей, які потім лягли в основу європейського зразка демократії.

Основною заслугою Конституції Орлика було те, що в цьому конституційному акті були закладені основи парламентаризму, право вибору мали навіть селяни, а не тільки тодішня еліта. Він вперше відокремив поняття держави в Україні від військової диктатури, яка постійно повинна була комусь служити. Також були закладені основи виборчої, договірної, а не довічної влади. Це був перший внутрішньоукраїнський законодавчий акт внутрішнього регулювання, коли не зверталися за правовим рішенням ні до царя, ні до польського чи шведського короля. У цьому випадку сам народ, українці, а не запорожці, еліта, або хтось ще вирішували важливі державні питання. Всі ці моменти ставлять цей документ в одну з найголовніших наших пам'яток державності.

Читайте також
Держава Історик провів паралель між Голодомором і нинішньою агресивною війною Росії проти України
02 серпня, 11:30
Держава Україна втомлена, але стоїть і вистоїть, - Патріарх УГКЦ у 1000-й день війни
02 серпня, 10:03
Держава На Личаківському кладовищі вшанували пам'ять воїнів Української Галицької Армії
02 серпня, 11:43
Держава У Києві сьогодні відбудуться заходи до роковин трагедії Бабиного Яру
02 серпня, 10:05