«Я приймаю це призначення зі смиренням та почуттям великої відповідальності», — сказав номінований єпископ Аркадій Трохановський, єпарх нової Ольштинсько-Гданської єпархії Української Греко-Католицької Церкви в Польщі. «Я приймаю нову функцію зі смиренням, тому що моє завдання, перш за все, служити вірним і духовенству, ідучи спільним шляхом до Бога», — сказав в інтерв’ю із Кшиштофом Томашіком для KAI колишній парафіяльний священник храму Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього у Валчі та протопресвітер Кошалінського деканату. Номінований єпископ говорить про найважливіші виклики, які стоять перед ним та новою єпархією.
Джерело: Пресслужба Синоду УГКЦ
Як Ви сприйняли вістку про Вашу номінацію на першого правлячого архиєрея Ольштинсько-Ґданської єпархії?
З покорою, бо приходять нові обов’язки. Перш за все, побудова нової єпархії Української Греко-Католицької Церкви в Польщі з нуля, що пов’язано з великою відповідальністю. Я приймаю номінацію з почуттям впевненості, що завдяки підтримці священників та вірних ми зможемо виконати це завдання. Я сприймаю свою нову функцію зі смиренням, тому що моє завдання, перш за все, служити вірним і духовенству, слідуючи спільним шляхом до Бога.
Навіщо утворена нова єпархія?
Це була душпастирська потреба, яка виникла у 2014 році під час Собору Греко-Католицької Церкви, який відбувся у Польщі. Одним із важливих постулатів, що виник тоді, була необхідність тіснішого контакту між єпископом, священниками та вірними в районах північно-східної Польщі: у Вармії, Мазурії та Померанії.
Які найважчі завдання стоять перед Вами?
Нова єпархія була створена з частин Перемисько-Варшавської архиєпархії та Вроцлавсько-Ґданської єпархії. Зокрема, потрібно буде організувати єпископську курію з нуля, призначити окремі органи, комісії, визначити межі деканатів та розробити пастирську програму, яка відповідатиме потребам єпархії. Перш за все, створити автентичну спільноту священників та віруючих, побудовану на новій євангелізації та катехизації.
Наразі Ви мали справу переважно з молоддю, добре знаєте їхні проблеми…
Молодих людей треба прийняти, щоб вони почувалися у Церкві як вдома, у будинку, де Боже Слово формує нас, навчає мудрості, надає нам сенсу та спонукає до гідного життя. Ми повинні жити цим щодня, поважати і творити добро. Ми повинні зробити все, щоб це сталося.
До цього часу, ще одна Ваша важлива функція — бути капеланом спортсменів…
Роками я організовував різні спортивні змагання у Вроцлавсько-Ґданській єпархії. Думаю, цей досвід також допоможе мені організувати свою роботу в єпархії. Здорові спортивні змагання допомагають сформувати добрий дух, особливо у молодих людей. Завдяки заняттям спортом ми не тільки приємно проводимо час, але це також сприяє інтеграції, а й фізичному та духовному розвитку.
На початку Вашого єпископського служіння, безумовно, перша проблема полягає у пандемії коронавірусу…
Першим викликом, який ставить пандемія коронавірусу, є зменшення кількості віруючих у храмах. Питання полягає в тому, як під час пандемії охопити якомога більше віруючих за допомогою Слова Божого. Пандемія також показує нам, наскільки велика потреба у безпосередньому контакті між людьми у храмі та наскільки важливим виміром є Слово Боже у нашому повсякденному житті.
Пандемія також означає зародження викликів в соціальному вимірі…
Перш за все, варто підтримувати зв’язок та допомагати людям похилого віку. Але також допомагати та піклуватися про емігрантів з України. Багато з них є нашими парафіянами і активно беруть участь у церковному житті. Тому дуже важливо інтегрувати їх, щоб вони почувались з нами, як вдома. Вони надзвичайно важливі для наших парафій та вносять великий внесок у наше повсякденне життя.
Що спочатку Ви бажаєте собі як новому єпископу?
Перш за все, це духа молитви, щоб цей дух допомагав мені в особистому розвитку та духовному розвитку священників та вірних нової єпархії. Коли молитва буде на першому місці, все інше напевно складеться добре. У спілкуванні з Богом ми зможемо побудувати нову єпархію, міцним фундаментом якої буде Бог.