Столиця України зустрічає величний ювілей — 200-річчя з дня народження Тарас Григоровича Шевченка. Готувалися як можна було заздалегідь та ґрунтовно, не зважаючи на всі політичні обставини. Відкрився відреставрований музей Кобзаря, в різних куточках проводились масові заходи вшанування письменника, неперервні поетичні читання, а підземка нагадувала про прийдешню дату плакатами.
«Сьогодні ми маємо великий день шанування генія людства, бо кожна земля має геніїв своїх, кожна земля родить тих, кого називають «патріархами народів». Для України такою постаттю став Тарас Григорович Шевченко, наш Кобзар. Розуміємо, що в кожній хаті поруч з іконами висить портрет письменника в рушнику. Якщо казати про його твори як про іконографію, то його образ відображує цей генофонд, генетику українців, які зберегли в собі ту мудрість. Він віддав сповна цей творчий дух, який ми назвали пророчим. Сьогодні, святкуючи 200-ліття від його народження, ми наповнюємось тим духом, який він передав своїм пером», — йшлось у проповіді у козацькій церкві.
По завершенню молитов, під передзвін церковних дзвонів хресна хода рушила на майдан, де на сцені тривали вже світські промови, поетичні читання та співи віршів. Одна з виховательок несла чорно-білий портрет Кобзаря, виконаний немов рукою досвідченого художника. Пізніше з’ясувалось, що це малював учень лише 4-го класу, вклавши у свою роботу всю повагу та любов до художника. Особливо зворушливим були юні учні гімназії, які старались особливо виразно читати серйозні твори Шевченка.
Козаки не могли оминути особливого шанування поета, а тому на його честь вивезли хоругви, гарцюючи на конях. Разом з церковним хором весь люд на площі співав спершу «Заповіт», а потім й гімн України, завершуючи його вигуками «Слава Україні – Героям слава». Актуальна ситуація в країні як ніколи відповідала визвольному духу творів пророка.
До читань долучались абсолютно різні люди. Вони були з протилежних регіонів України, виголошували промови як українською, так і російською мовами, завершуючи їх обов’язковим прочитанням улюбленого віршованого твору. Деякі слухачі не стримували сліз, усвідомлюючи актуальність та точність влучання слів Кобзаря у сучасність й після 200 років від його появи на світ.
«Дякуємо батькам Тараса за те, що виховали таку душу, яка до сьогодні гомонить своїм словом, яке зачіпає серце і дарує людині життя гідності. Сьогодні, коли розпочинаються державні події, перед нами постають його слова: “Борітеся – поборете, вам Бог помагає”. І ми розуміємо, що Бог допомагав і буде допомагати. Ми звертаємось до Тараса Григоровича та просимо, щоб він молився за нас, за нашу землю, за нашу долю, виборюючи її своїм словом за наше життя та віру», — наголошувалось у проповіді.
Після прослуховування віршів гості розійшлись насолоджуватись сонячним початком весни, а зі сцени ще довго лунав спів пророчої поезії у виконанні сивого кобзаря, чий образ так любив згадувати сам Тарас Григорович. І кожен дорослий чи малий міг сьогодні згадати, як важливо пам’ятати та тим паче перечитувати твори Кобзаря, які не втрачають своєю важливості для українського народу.