• Головна
  • Новини
  • Папа Пій XII знав про звірства нацистів в період Голокосту, - німецький історик про архіви Ватикану...

Папа Пій XII знав про звірства нацистів в період Голокосту, - німецький історик про архіви Ватикану

24.04.2020, 12:46
Відкриті у Ватикані архіви підтверджують, що Папа Пій XII (Євгеніо Пачеллі, 1939-1958) особисто ознайомився з важливим американським документом, який інформував про звірства Голокосту, які здійснювалися німецькими націонал-соціалістами.

Відкриті у Ватикані архіви підтверджують, що Папа Пій XII (Євгеніо Пачеллі, 1939-1958)  особисто ознайомився з важливим американським документом, який інформував про звірства Голокосту, які здійснювалися німецькими націонал-соціалістами, - повідомляє польське видання Gosc.pl з посиланням на публікацію у свіжому числі німецького тижневика «Die Zeit».

У ній наголошено, що з досліджень, які проводив історик Церкви Губерт Вольф з Мюнстера, у вересні 1942 року Папа Пій XII отримав від працівників Держсекретаріату Ватикану лист-донесення тодішнього американського посла М. Ч. Тейлора при Апостольській столиці.  Він інформував про «ліквідацію»  варшавського гетто та про депортацію і винищення сотень тисяч людей в концтаборах. Як відомо, на початку березня цього року Ватикан відкрив доступ для істориків вивчати архіви з документами понтифікату Пія XII . Про існування документу – донесення американського посла Держсекретарю Ватикану Луїджі Мальйоне – було відомо ще до публічного доступу до архівів. Історик Г. Вольф в газеті «Die Zeit» зазначає, що у вересні 1942 року Папа Пій XII довідався про якусь важливу справу, хоч не було відомо про її зміст. «Водночас Папа довідався про трагедію, але чи повірив в неї?» – риторично запитує німецький дослідник. І дає позитивну відповідь, тому що в різдвяному посланні на 1943 рік Папа Пій XII висловив вболівання за долю людей, яких знищують за їх національну приналежність.

Папу Пія XII неодноразово критикували за мовчанку щодо Голокосту євреїв. Головне питання, яке ставлять зараз історики: чому Папа Пій XII рішучіше не став на захист євреїв. Лише після подальшого ретельного вивчення документів у ватиканських архівах можлива фахова відповідь на це, - зазначає німецький історик Вульф, який, як і інші його колеги, перервав працю через пандемію коронавірусу.

Переклад з польської мови Ігоря Скленара