Патріарх Філарет таки освятив Малу Софію
У неділю, 21 лютого, Патріарх УПЦ КП Філарет очолив освячення храму Малої (Теплої) Софії. Предстоятелю Київського Патріархату співслужили митрополит Переяслав-Хмельницький Епіфаній, архиєпископ Чернігівський Євстратій, архиєпископ Тернопільський Нестор, єпископ Вишгородський Агапіт, духовенство м. Києва та області.
У неділю, 21 лютого, Патріарх УПЦ КП Філарет очолив освячення храму Малої (Теплої) Софії. Предстоятелю Київського Патріархату співслужили митрополит Переяслав-Хмельницький Епіфаній, архиєпископ Чернігівський Євстратій, архиєпископ Тернопільський Нестор, єпископ Вишгородський Агапіт, духовенство м. Києва та області. Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомив речник Київського Патріархату архиєпископ Євстратій.
Престол храму був освячений на честь благовірного князя Ярослава Мудрого.
«Під час освячення та Літургії у храмі молилися представники влади на чолі з віце-прем'єр-міністром В'ячеславом Кириленком. Храм і подвір'я біля нього були наповнені богомольцями, серед яких - делегати з'їзду православної молоді.
Відповідно до підписаної з Національним заповідником "Софія Київська" угоди про спільне використання, частина приміщень храму Малої Софії щоденно з 8:00 до 10:00 та з 17:00 до 19:00 використовуватимуться для богослужінь, а з 10:00 до 17:00 - як музей для демонстрування експозиції», - зазначив єрарх.
Напередодні освячення низка громадських діячів та музейники виступили проти рішення Мінкульту передати храм УПЦ КП для відновлення Богослужінь.
Учений-археолог, екс-працівник Національного заповідника "Софія Київська" Тимур Бобровський, зокрема, заявив, що церква була спеціально обладнана для проведення виставок. В одній з кімнат реставратори за державні кошти розчистили та музеєфікували фрагмент підлоги XVIII століття.
"Тепер все це будуть знову змінювати та перепристосовувати. При цьому скоротять експозиційні площі заповідника, сховають у запасники цінні експонати, перекриють зазначені музеєфіковані залишки, - підкреслив Бобровський. - Заради чого? Заради політичного піару "Народного фронту" (до цієї партії належить нинішній міністр культури В'ячеслав Кириленко – ред.)?", - наголосив він.
На думку вченого, коли про ситуацію дізнаються в ЮНЕСКО, виникне скандал. Бо волюнтаристське рішення Мінкульту приймалося без розробки менеджмент-плану, а тому не прораховано ризики передачі музейної території в управління церковникам.
У Київському Патріархаті усі закиди щодо передачі церкви для Богослужінь вважають безпідставними.
"Адже приміщення храму залишаються в державній власності, перебувають у складі Національного заповідника «Софія Київська». На своєму місці залишається вся експозиція, розміщена у Малій Софії, з 10 години ранку до 17 години вечора відповідно до розкладу роботи музею відбуватиметься доступ до огляду експонатів. А богослужіння звершуватиметься у час поза робочим графіком музею – з 8:00 до 10:00 ранішнє богослужіння (Літургія), з 17:00 до 19:00 – вечірнє богослужіння. Такий спосіб спільного використання простору пам’ятки жодним чином не порушує норм ЮНЕСКО, про що йдеться також і у відповідному роз’ясненні, опублікованому на сайті Міністерства культури України", - запевняють у УПЦ Київського Патріархату .