• Головна
  • Новини
  • Патріарх Філарет вважає, що проблем сучасного православ’я вдалось би уникнути, якби Московський Патріархат своєчасно надав автокефалію українській Церкві...

Патріарх Філарет вважає, що проблем сучасного православ’я вдалось би уникнути, якби Московський Патріархат своєчасно надав автокефалію українській Церкві

17.08.2011, 09:41
Патріарх Філарет вважає, що проблем сучасного православ’я вдалось би уникнути, якби Московський Патріархат  своєчасно надав автокефалію українській Церкві - фото 1
Роль Православної Церкви послабилась, тому що зараз іде внутрішня боротьба між різними частинами православ’я.

Філарет.gifПро це Глава УПЦ КП заявив в інтерв’ю кореспонденту сайту «Розпад Радянського Союзу. Усна історія незалежної України – 1988-1991».

На запитання, чи утворення Української незалежної держави посилило позиції православія, чи послабило, Патріарх Філарет відповів, що при ситуації, яка склалася на сьогодні в православ’ї, в православ’ї Московського Патріархату, роль Православної Церкви послабилась, тому що зараз іде внутрішня боротьба між різними частинами православ’я: українсько-російського, і в самій Україні промосковського і автокефального руху.

«Тобто, ми духовні сили витрачаємо на справи, якими не повинні займатись. Якби своєчасно Московський Патріархат надав автокефалію, то в Україні створилась би єдина, але досить міцна Церква. І треба мати на увазі, що в Україні Православна Церква досить активна. Бо ще за часів Радянського Союзу тут було зосереджено 60 відсотків парафій всього Московського Патріархату. І Україна забезпечувала кадрами духовенства не тільки Україну, але й частково і Росію. І тому в Україні, в нових умовах незалежної держави, Православна Церква стала б досить міцною. І вона всю цю духовну свою енергію витрачала б на відродження духовності суспільства. Зараз ми витрачаєм нашу енергію не на те, що треба, а навпаки, інші релігійні сили, використовуючи те, що між православною ведеться суперечка, боротьба, протистояння, – сюди засилають місіонерів, різних: і таких, які приносять користь, і тих, які нам шкоду наносять. І тому таке враження складається, що православіє на сьогодні послабне.

В Росії те ж саме відбувається, а цього могло не бути. А могло не бути, якби був зроблений крок вірний – погодились би на автокефалію Української Церкви. Тоді дві Церкви існують – Російська і Українська, але в добрих стосунках, які одна одній допомагають. І в самому православ’ї, як уже брати в цілому, не було б тих проблем, які виникають зараз. Бо зараз виникають проблеми протистояння Москви і Константинополя.  Із-за чого? Із-за України, із-за Естонії, Латвії. Тобто, із-за тих територій, які могли б спокійно відійти від Московського патріархату, але залишаючись в Православній Церкві, знаходячись в добрих стосунках... Тому що, принцип православ’я – це помісність Церков, які об’єднуються єдиною вірою і в християнській любові», – сказав Патріарх Філарет.

За його словами, в православ’ї нема єдиної зовнішньої організації, як існує в Римо-Католицькій Церкві, де Папа є єпископом, без благословення якого не може поставляться жоден єпископ в любій точці Земної кулі. «А в православ’ї цього нема. Наша єдність базується на зовсім інших принципах. І це могло б бути, якби не були оці настрої такі великодержавні… Не тільки в самих структурах держави, а і в Церкві, щоб цього не було. Тому, що сила Церкви полягає не в єдності зовнішній, а в єдності духовній», – наголосив в інтерв’ю Патріарх Філарет.