Патріарх Святослав розповів Папі про проблеми українського суспільства: від війни до олігархів та пандемії

11.11.2021, 19:04
Католики
Патріарх Святослав розповів Папі про проблеми українського суспільства: від війни до олігархів та пандемії - фото 1
Сьогодні на аудієнції з Папою Франциском Блаженніший Святослав розповів про душпастирське служіння УГКЦ в умовах пандемії та головні сучасні виклики і проблеми українського суспільства.

За повідомленням Департаменту інформації УГКЦ, важливу увагу в ході розмови було присвячено темі гуманітарної ситуації в Україні в умовах пандемії. Блаженніший Святослав розповів Папі, що «сучасний пострадянський простір живе в умовах, коли багаті стають ще багатшими, а бідні ще біднішими.

Невелика олігархічна група збагачується шляхом знищення малого та середнього бізнесів, по суті зникає середній клас, зубожіння народу відбувається швидкими темпами, люди бояться зими, зростають ціни. Особливого загострення додає енергетична війна, яка ведеться проти України. На ці труднощі накладається проблема війни на Сході України, яка не припиняється з 2014 року».

Глава УГКЦ подякував Папі Франциску за постійні молитви та підтримку України. «Акція "Папа для України" стала не лише реальним інструментом Вашої солідарності з нашим народом, але також допомогла нашому "Карітас-України" розвинути власну мережу благодійності, зокрема на Донбасі», – наголосив Предстоятель УГКЦ.

Блаженніший Святослав також заторкнув тему еміграції, вказавши, що за роки незалежності з України виїхали приблизно 10 мільйонів осіб.

«Наша Церква від перших міграційних хвиль і до сьогодні продовжує йти за своїми вірними. Саме таким є гасло наступної сесії нашого Патріаршого собору: "Твоя Церква завжди і всюди з тобою"». Папа Франциск високо оцінив таку душпастирську турботу УГКЦ: «Саме це і є синодальна дорога в дії, коли ви шукаєте ваших вірних, йдете за ними і намагаєтеся їм послужити».

В цьому контексті Блаженніший Святослав подякував Папі за створення Апостольського екзархату для українців греко-католиків візантійського обряду в Італії, вказавши на душпастирські потреби УГКЦ в інших країнах. «Ми бачимо, що наші вірні потребують присутності своєї Церкви та нових більш ефективних способів організації нашого церковного життя».

Особливу увагу Святішого Отця привернув пастирський лист Синоду єпископів УГКЦ 2021 року «Надія, до якої нас кличе Господь». Глава УГКЦ розповів Його Святості про головну ідею цього послання, яка полягає у душпастирському навернені: «Мова йде про зміну способу душпастирства, способу відносин між єпископом і духовенством, між священниками і вірними, про зміну способу буття Церквою. Горизонтальна мережевість стосунків, яка збирає і творить комунікацію у сопричасті, є для нас фундаментальною».

«Одним з пріоритетів душпастирського плану, – розповів Предстоятель УГКЦ, – є зцілення різного роду ран: тих, які були спровоковані в різні періоди історії нашого народу, і сучасних, завданих зловживанням церковною владою тощо. Ці рани потребують негайного лікування. Ми прагнемо нахилитися над ранами сучасної людини, бути чутливими до її потреб, відкрити для неї ліки Божественної благодаті і Святих Тайн».

В контексті розмови про життя Церкви в умовах пандемії було обговорено тему сім’ї. На переконання Блаженнішого Святослава, сім’я стала «найефективнішим шпиталем лікування хворих на коронавірус». Саме тому слід переосмислити роль сім’ї у суспільному та церковному житті. «Ми не можемо говорити про живу парафію без сім’ї, яка є первинною клітиною її життя. Лише в такий спосіб парафія може бути інклюзивною та послужити сучасній людині».

Блаженніший Святослав також розповів Святішому Отцеві про служіння Церкви убогим та маргіналізованим верствам населення. «Безперервна акція "Нагодуй убогого" стала конкретним виявом християнського милосердя у наших парафіях. Відчуваючи християнську потребу солідарності з бідними, багато наших вірних повернулися з "онлайну" в парафіяльне життя саме завдяки цій ініціативі. Ми вирішили продовжувати цю акцію зокрема в контексті відзначення в Католицькій Церкві Дня убогого, оскільки для багатьох родин вона є дійсно рятівною в умовах сучасної кризи».

Зі свого боку, Святіший Отець висловив високу оцінку душпастирського служіння УГКЦ в умовах сучасної пандемічної кризи та подякував за її важливий внесок у синодальний процес Католицької Церкви.