Патріарх Варфоломій визнав Македонську Православну Церкву під назвою "Охридська"

09 травня, 21:24
Православні
Патріарх Варфоломій визнав Македонську Православну Церкву під назвою "Охридська" - фото 1
Визнання Охридської архиєпархії відбулося сьогодні Вселенським Патріархатом під час засідання Священного Синоду та після детального обговорення. Вселенський Патріархат оголосив, що приймає в Євхаристійне сопричастя «єрархію, духовенство та народ цієї Церкви під керівництвом архиєпископа Стефана».

Про це повідомляє Orthodoxtimes.

Таким чином, як стверджується в комюніке, він загоює рану розколу і вливає «олію та вино» в рану тамтешніх православних братів і сестер.

Патріарх Варфоломій уточнив, що врегулювати адміністративні питання між нею та Церквою в Північній Македонії належить Церкві Сербії.

У комюніке чітко вказується, що Патріарх Варфоломій виключає термін "Македонська" та будь-які інші похідні від слова "Македонія", а також визнає назву Церкви "Охридська".

Він обіцяє і надалі цікавитися розвиком і стабільністю Охридського церковного утворення.

Це рішення Вселенської Патріархії прокоментував релігієзнавець Дмитро Горєвой:

"Мова йде поки не про автокефалію, а просто про визнання їх свячень і канонічності. Нас свого часу визнали і через 3 місяці дали Томос. Тут інший сценарій. З автокефалією має питання вирішити Белград. Варфоломій фактично дає сербам останню можливість залишитися у клубі пристойних людей. Чи скористаються вони цим? І так, без розуміння, що Росія слабне і їй не до міжправославних справ цього рішення би не відбулося. А отже скриню Пандори відкрито - і час нарешті вирішити увесь той комплекс питань, який через позицію РПЦ завжди відкладали".

Ще у травні 2018 року Константинопольський Патріархат повідомив, що взяв до уваги звернення прем’єра Македонії Зорана Заєва з проханням вирішити питання статусу Македонської Церкви. Це стало кульмінацією цілого процесу подій у міжправославних стосунках на Балканах. Македонці відділились від Сербської Православної Церкви і вимагали визнання. Белград виступив категорично проти. У листопаді 2017 року македонці звернулись до сусідів болгар, як до "Церкви-Матері". Болгари почали підтримувати ідею визнання Македонської Церкви. На Синоді у грудні 2017 року болгари створили робочу групу для детального вивчення питання і мали наміри допомогти Охриду.

На зустрічі з делегацією студентів зі Скоп’є 12 квітня 2018 року Патріарх Варфоломій заявив, що посередництво Болгарії їм не потрібно, і лише Вселенська Патріархія може вирішити македонське питання. «Константинополь є Церквою-Матір’ю всіх балканських народів», – заявив тоді Патріарх Варфоломій.

За словами Дмитра Горєвого, питання офіційного найменування визнаної сьогодні Варфоломієм Церкви є важливим. Адже, грецькі єпископи не сприймають взагалі використання слова "Македонія" своїми сусідами, а єпископи з Охрида були не готові поступатися цією назвою, бо це для них питання ідентичності.

Сьогоднішнім визнанням Патріарх Варфоломій все ж виключив термін "Македонська", назвавши цю Церкву "Охридською".