Печера Кренцилівського відлюдника

Печера Кренцилівського відлюдника - фото 1
“20 хвилин” прокладає маршрут до печери монахів у заповіднику “Медобори”....

„РІА”, 16 січня 2007 року

Що там є

Келія монахів-пустельників біля села Кренцилова Густинського району розташована в лісі. Дві невеликі кімнати загальною площею десь 25 квадратних метрів давні монахи видовбали в скелі, яка тепер густо обросла мохом. Зверху над печерою ростуть дерева, а всередині за синіми віконними рамами і такими ж дверима люди обладнали своєрідний іконостас. Окрім ікон там багато квітів.

— До 1998 року печера була закинутою, — розповідає керівник тернопільського спелеоклубу “Поділля” Віталій Андраш. — Вікон не було і всю підлогу печери встеляло опале листя. Ми там навіть зупинялися на ночівку під час своїх експедицій. Тепер не так, заповідник добре попрацював.

Окрім печери працівники “Медоборів” обладнали ще й її околиці. Тепер відвідувачам радять дотримуватися спеціальної екологічної стежини.

Найкраще біля печери навесні, коли все розпускається, але й при такій погоді як тепер туди можна їхати.

Легенди цього місця

Історики припускають, що перші монахи в печері біля Кренцилова з’явилися ще в XIV столітті.

— Медобори в той час стали центром язичництва і є версія, що християнські пустельники поселилися там, щоб поширювати християнство, — каже молодший науковий співробітник заповідника “Медобори” Оксана Мурська. — З того часу монахи жили в келії більш-менш постійно.

Кренцилівські старожили ще досі пам’ятали про двох пустельників, які тут мешкали, зазначає вона. Останнього з них, за словами пані Мурської, застрелили в 1914 році, коли через ці місця проходив австрійсько-російський фронт.

— Кажуть, що куля була випадковою, — переповідає оповіді селян працівниця заповідника.

Вже в новіші часи місцеві мешканці збиралися біля печери на храмове свято Трійці або просто Зелені свята для літургії. Своєї церкви в селі немає. Але, як твердить пані Муравська, останні два роки відправ біля печери вже немає. Всі святкування перенесли до монастиря, який є неподалік, пояснює вона. Втім, печера через це менш цікавою не стала і свій дух міцно береже.

Як туди дістатися

Без дозволу керівництва “Медоборів”, яке розташоване в Гримайлові, і супроводу екскурсоводі у заповідник не пускають. Печера розташована поблизу села Кренцилова, але їхати потрібно до Сатанова і потім переходити Збруч. До Сатанова можна добратися автобусами, які вирушають з “великого” автовокзалу Тернополя о 7.50, 9,25, 14.20 та 17,15 годин. Їхати потрібно чотири години 15 хвилин, а квиток коштує в залежності від рейсу від 9,25 до 11.10 грн. Попередити про свій приїзд працівників заповідника можна за телефоном (8-257) 3-12-87 у Гримайлові.

А чи варто їхати

Якщо ви хочете побачити як жили і служили Богу перші християнські монахи на Тернопіллі, місця де стояв Збруцький ідол, нечіпану природу і просто неповторні краєвиди, до ваша дорога обов’язково пролягає через Медобори біля печери кренцилівського відлюдника.