За повiдомленням прес-служби меджлiсу кримськотатарського народу, в конкурсi, який тривав iз 24 по 26 жовтня в Iсламському культурному центрi Сiмферополя, взяли участь близько 40 представникiв з Азербайджану, Бiлорусi, Дагестану, Казахстану, Киргизiї, Молдови, Росiї, Таджикистану, Узбекистану та України
Конкурс було органiзовано за iнiцiативою Всеукраїнської асоцiацiї громадських органiзацiй «Альраїд» спiльно з Всесвiтньою iсламською благодiйною органiзацiєю (Кувейт), Всеукраїнською асоцiацiєю громадських органiзацiй «Альраїд» (Саудiвська Аравiя) та Духовним управлiнням мусульман Криму. З 1993 року головним спонсором конкурсу є принцеса Суад Аль Субах.
Пiд час конкурсу його учасники демонстрували знання тексту Священного Корану на чотирьох рiвнях: знання напам'ять усього Корану, половини, чвертi Священної Книги та останнiх три джузiв.
Як зазначив у своєму зверненнi до органiзаторiв та учасникiв конкурсу голова меджлiсу кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемiлєв, проведення такого грандiозного заходу на кримськiй землi має i практичне, i величезне моральне значення для мусульман пiвострова. Вiн нагадав, що Крим – це нацiональна територiя одного з мусульманських народiв Європи, де iслам, на превеликий жаль, протягом понад двох сторiч зазначав найжорстокiших переслiдувань.
«Колись, завдяки iснуванню нашої держави – Кримського ханства – в Криму було бiльше нiж 1,5 тисячi мечетей, дiяли численнi вищi навчальнi заклади, а пiвтисячолiття тому було вiдкрито один iз найстарiших iсламських унiверситетiв в Європi – «Зинджирли медресе». Проте пiсля завоювання нашої територiї сусiдньою державою, почалося систематичне вигнання корiнного народу зi своєї рiдної землi та знищення його духовних цiнностей», - сказав глава меджлiсу.
За словами Джемiлєва, найбiльш жорстокi переслiдування проти мусульман i систематичне знищення iсламської культури в Криму здiйснювали пiсля тотальної депортацiї мусульман Криму наприкiнцi Другої свiтової вiйни. Як приклад, що свiдчить про рiвень жорстокостi та агресивностi тоталiтарного режиму щодо мусульман Криму, вiн нагадав, що на пiвостровi пiсля депортацiї кримських татар знищували навiть надгробнi каменi на мусульманських кладовищах.У своєму виступi Джемiлєв також звернув увагу на те, що вiд моменту повернення на батькiвщину кримськi мусульмани змушенi були починати вiдродження практично з нуля. Проте завдяки енергiї спiввiтчизникiв та пiдтримцi з мусульманських країн протягом останнiх 20 рокiв зроблено вже дуже багато для вiдродження iсламу в Криму.
«Було побудовано 84 новi мечетi, вiдновлено з руїн i повернено 43 старi мечетi. Але треба зробити ще багато роботи. Ми маємо побудувати ще понад сотню мечетей, пiдвищити рiвень знань iсламу серед наших спiввiтчизникiв, нейтралiзувати дiяльнiсть рiзних сект, якi дiють на нашiй територiї, вводять наших людей в оману, сiють розбрат серед мусульман Криму i дискредитують нашу священну релiгiю в очах представникiв iнших вiросповiдань», – наголосив Джемiлєв.
Учасникiв i переможцiв конкурсу також привiтали муфтiй мусульман Криму Хаджi Емiралi Аблаєв, заступник постiйного представника президента України в Криму Iбраїм Мамутов, ректор Кримського iнженерно-педагогiчного унiверситету Февзi Якубов, заступник голови Комiтету у справах релiгiй при Радi мiнiстрiв Криму Айдер Булатов.