Петиція про розірвання договорів міста Запоріжжя з УПЦ МП за добу набрала необхідну кількість голосів

20.04.2023, 15:05
Держава
Петиція про розірвання договорів міста Запоріжжя з УПЦ МП за добу набрала необхідну кількість голосів - фото 1
Петиція щодо розірвання всіх договорів міста Запоріжжя із Запорізькою єпархією Української Православної Церкви Московського Патріархату, майже за добу набрала необхідну кількість підписів на сайті Запорізької міської ради.

Петицію зареєструвала Ольга Котузняк, передає Суспільне.

Авторка зазначає, що міська рада має ухвалити відповідне рішення про розірвання усіх видів договорів з Церквою Московського Патріархату, зокрема її структурними підрозділами:

"Всі свідомі люди розуміють, що УПЦ МП – це московські агенти в рясах, які просувають ідеї так званого "русского міра" та шкодять нашій державі, її інтересам, тож наполегливо прошу розглянути цю петицію та вжити відповідних ефективних заходів".

Щодо цієї петиції Суспільне звернулося за коментарем до пресслужби Запорізької єпархії УПЦ МП.

Митрополит Запорізький та Мелітопольський Лука зазначив, що ознайомився з текстом петиції, але не знає такої організації як "УПЦ МП":

"Такої організації немає. Те, що було написано, це якісь дурниці тієї авторки та й усе".

За його словами, існує тільки Українська Православна Церква, яка немає жодного стосунку до Москви. На підтвердження саме такої юридичної назви владика демонструє статут, датований 2010 роком.
Тому, говорить владика Лука, законних підстав для припинення договорів немає:

"Світло, тепло, вода, вивіз сміття... Які договори? Всі храми належать громаді, приходській громаді, парафії, парафіянам. Нічого влада нам не давала, нічим влада не допомагала".

Якщо ж відповідне рішення буде ухвалене на сесії Запорізької міської ради, то його будуть оскаржувати, зазначає митрополит Запорізький та Мелітопольський Лука:

"Це їх рішення, але це рішення немає ніякої юридичної сили, бо міська влада не має таких повноважень, щоб отак узяти й розірвати. Вона повинна нас повідомити. Підемо до суду, а що робити".

Нині в Запорізькій єпархії УПЦ МП готують звернення до міської влади щодо цієї петиції та поінформують про діяльність єпархії.

Депутат Запорізької обласної ради Сергій Лишенко каже, що він вже давно зареєстрував відповідний проєкт рішення щодо заборони діяльності УПЦ МП на території всієї Запорізької області.

Щодо юридичної назви пояснює, що згідно з чинним законодавством, якщо Церква підпорядковується іноземній структурі, то у назві Церкви має бути зазначено, до якої структури вона належить. У 2021 році був судовий процес з приводу того, що Запорізька єпархія УПЦ МП не внесла дані про свій головний підрозділ, тобто назва мала бути "Російська Православна Церква в Україні".

"Найдивніше, що в цій ситуації, представники Запорізької єпархії УПЦ МП виграли суд. Тобто вони не виконали Закон, суд виграли", – каже Сергій Лишенко.

За словами Сергія Лишенка, у Запорізькій міській раді деякі депутати збирають інформацію щодо того, які об'єкти використовуються, які взяті в оренду, щоб припинити дію цих договорів:

"Аналогічні процеси мають відбутися по всій території області, у кожному селі та місті також мають бути прийняті рішення про припинення допуску до храмових споруд і припинення допуску до земельних ділянок".

Саме так процедурно, зазначає посадовець, відбудеться заборона Московського Патріархату. Також мають бути законодавчі зміни на рівні Верховної Ради України:

"Як свого часу заборонили комуністичну партію України, так мають заборонити Церкву Московського Патріархату".

Своєю чергою єпископ Запорізький і Мелітопольський Православної Церкви України владика Фотій каже, що петиція — це цілком закономірна відповідь українського суспільства діям тих священиків, які публічно закликали підтримати Росію, а в єпархії УПЦ МП їм не надали жодної оцінки:

"Саме керівництво Запорізької єпархії не засудило священнослужителів за їхні дії, за колабораціонізм, за заклики до референдуму, за присутність на ньому. Про що це може свідчити? От хай кожен сам зробить свій висновок".

Щодо переходу священиків з УПЦ МП до ПЦУ та захисту вибору громади, яка захоче перейти до Православної Церкви України владика Фотій зауважує:

"Ще раз кажу, когось переманювати або ще там щось робити насильно, ні — це повинно бути свідоме рішення".