Події навколо лаври ще більше дистанціюють вірян УПЦ МП та ПЦУ, - Кирило (Говорун)

Події навколо лаври ще більше дистанціюють вірян УПЦ МП та ПЦУ, - Кирило (Говорун) - фото 1
Колись УПЦ МП була такою інституцією в Україні, яку поважали навіть її вороги. Зараз до неї з подивом, а то і з осудом ставиться навіть багато хто з її друзів.

Таку думку у себе на Фейсбуці висловив відомий богослов, архимандрит Кирило (Говорун).
"Головною причиною цієї зміни стала політика й риторика її очільників та спікерів, хоча вони самі цього ніяк не хочуть визнати", - зауважив він.

"Українцям, травмованим війною, бракує бажання розбиратися, хто в УПЦ має рацію, а хто винуватий, і тому вся структура загалом стала компактною і зручною ціллю, щоби в неї кидати списи ненависті, яка компенсує біль, спричинений росіянами", - додав архимандрит.

Таке сприйняття УПЦ МП, як втілення ледь не світового зла, може бути зручним владі, якій треба якось каналізувати сильні суспільні емоції, вважає богослов.

"Також ПЦУ, як інколи здається, користується суспільною травмою. З одного боку, очільник ПЦУ митрополит Епіфаній робить правильні заяви, щоби знизити рівень ненависті до УПЦ. З іншого боку, неможливо заперечити певну нетерплячку цієї церковної структури збільшити свій символічний капітал коштом Лаври, навіть якщо остання знелюдниться", - зазначив архимандрит.

"Тактично і держава, і ПЦУ мають певні надбання: суспільство випускає пару, а ПЦУ замінює колишню монополію в Лаврі власною. Проте стратегічно від цього мало вигід для всіх. Якщо в Лаврі й були ченці, які вірили і наближали "русский мир", то вони нікуди не поділися, а просто переїхали в інше місце. До того ж отримавши певну індульгенцію через вимушені незручності", - підкреслив Кирило (Говорун).

На його думку, події навколо лаври можуть відштовхнути від України закордонних друзів, які матимуть підстави засумніватись, за які цінності воює Україна.

"Також погіршилося сприйняття ПЦУ, зокрема серед Церков, які вагалися щодо її визнання. Останнє і, мабуть, найважливіше – значно збільшилася ментальна дистанція між українцями, що ідентифікують себе з УПЦ та ПЦУ, і тому консолідація українського православʼя ще більше відтерміновується", - наголосив архимандрит Кирило (Говорун).