У Києві 5 липня пройшов православно-монархічний хресний хід віруючих Української Православної Церкви (Московський Патріархат) з вимогою скасувати її нинішній надто самостійний статус і повернути Український екзархат РПЦ, що існував за радянських часів.
Учасники тримали відповідні плакати, вимагали відставки глави Юридичного відділу УПЦ (МП) Валентина Волинця, а також вітали роботу спеціальної Комісії під керівництвом митрополита Донецького Іларіона, яка, як вони вважають, повинна внести зміни та доповнення до Статуту УПЦ (МП) в бік скорочення канонічних прав УПЦ (МП).
Організаторами ходи виступили політично-православні організації - «Православний вибір» (лідер Юрій Єгоров), «Російська співдружність» (Олександр Прокопенко), «Народний Собор» (Ігор Друзь), «За Русь Святу і віру православну», Православне братство в ім'я Царя-мученика Миколи ІІ, Православне братство в ім'я святого преподобного Лаврентія Чернігівського, редакція газети «Русичі» (Севастополь).
Як розповів один з організаторів акції Дмитро Жуков, який представляє рух «Православний вибір», Комісія під керівництвом митрополита Іларіона має намір ліквідувати пункти в Статуті, що містять "автокефальні положення".
«Православні віруючі прийняли рішення про проведення хресного ходу після того, як дізналися зі ЗМІ, що від імені Митрополита Володимира з'явився лист до єпископів з сумнівами щодо необхідності такої комісії», - сказав Д.Жуков.
Тому віруючі вирішили достукатися до членів Священного Синоду УПЦ (МП) і, рушивши хресним ходом до канцелярії Київської митрополії, зареєстрували там листи на всіх членів Синоду з проханням зберегти комісію з виправлення статуту.
Після Києво-Печерської лаври хресний хід пройшов по центру української столиці. Незважаючи на рішення суду про заборону масових акцій у центральній частині міста міліція не перешкоджала ходу.
Довідка: Згадані організації і їх лідери представляють напрямок т.зв. "політичного православ'я", яке неодноразово засуджене керівництвом УПЦ. 8 липня 2011 р. вони провели т.зв. "Альтернативний собор" (проходив у приміщенні офісу Компартії), на якому також виступали проти змін до статуту Української Православної Церкви (МП), які мав розглянути Соборі УПЦ, що відбувався у цей же день. Активісти політичного православ'я пообіцяли не допустити автокефалії УПЦ і відділення від Російської Православної Церкви.