• Головна
  • Новини
  • Полтавські телеканали показали ролик до 100-річчя Першого Всеукраїнського Православного Собору...

Полтавські телеканали показали ролик до 100-річчя Першого Всеукраїнського Православного Собору

11.11.2021, 12:24
Полтавські телеканали показали ролик до 100-річчя Першого Всеукраїнського Православного Собору - фото 1
Полтавські телеканали «Місто+» та «Центральний» продемонстрували новий тематичний історико-просвітницький ролик з циклу «Події епохи». Його виготовила студія «Диваки Продакшн» на замовлення Українського інституту національної пам’яті (УІНП) «Протистояння двох світів». У ролику використані кадри з історичної хроніки. Відеоматеріал показали у межах угоди про інформаційну співпрацю між менеджментом телеканалів та головою УІНП Антоном Дробовичем.

Про це повідомили в Полтавському офісі Північно-східного міжрегіонального відділу УІНП, передає Інтернет-видання "Полтавщина".

«Сто років тому, під час Української революції 1917-21 рр. розпочався шлях українського православ’я до появи Української автокефальної (тобто — незалежної) Православної Церкви. Всеукраїнський Собор 1921 року став важливим кроком вперед, адже тоді УАПЦ оформилася організаційно. Попри знищення УАПЦ у СССР традиція оберігалася у діаспорі, боротьба сторічної давнини була недаремною. Адже ідея автокефалії перемогла: 5 січня 2019 року Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію об’єднаної Православної Церкви України. З огляду на це вважаємо цей відеоматеріал важливим для розуміння історичного шляху українського православ’я у 20 і 21 столітті», — прокоментував показ його ініціатор, регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

«З кінця XVII століття, поряд із наполегливими спробами підпорядкувати Україну політично, Росія протягом двох століть жорстко контролювала і місцеве релігійне життя. Лише на початку XX століття, з падінням самодержавства і потужними процесами національного відродження, які охопили Україну, з’явилися реальні перспективи На початку грудня 1917 року була створена Всеукраїнська православна церковна рада, і патріотичне духівництво почало рух за українізацію парафій, відстоюючи право проведення богослужінь рідною мовою. Кульмінацією цих процесів став I Всеукраїнський православний церковний собор, який відбувся 14–30 жовтня 1921 року в Софійському соборі Києва. Участь у ньому взяли 402 делегати від священників та мирян», — розповідається у ролику.

«Не нову Церкву для нашого народу ми утворюємо — ми відновлюємо ту рідну нашу Церкву, за яку предки наші страждали, за яку життя своє покладали, могилами матір-Україну покривали», — наголошував тоді Василь Липківський.

Російська Церква саботувала Собор. А оскільки на той час усі єпископи були росіянами, було вирішено висвятити українських єпископів за традицією Александрійської Церкви, яка існувала до 250 року, — рукопокладанням усіх присутніх. Саме за цим чином 23 жовтня 1921 року відбулося висвячення протоєрея Василя Липківського на митрополита Київського і всієї України УАПЦ. У літургії в Софійському соборі взяли участь 30 священників і 12 дияконів. Таким чином вперше у XX столітті було покладено край домінуванню Російської Церкви в Україні.