Майже кожен вінницький православний храм унікальний і особливий. Щоправда, про це багато хто і не здогадується. Просвітити вирішили керівники Міжнародного клубу православного туризму «Одигітрія», організувавши для місцевих ЗМІ прес-тур по декількох із таких храмів.
Cайт Вінницької ОДТРК, 14 вересня 2009 року
Перший храм, до якого завітали журналісти, знаходиться на перехресті вулиць 50-річчя Перемоги та Островського, на території колишнього православного кладовища. Дерев’яний храм великомученика Дмитра Солунського був побудований ще на початку 18-го століття в одному із сіл Вінницької губернії.
За цей період церква неодноразово розбиралась на деталі й перевозилась із місця на місце. Отець Олексій вирішив забрати храм до Вінниці. Коли готували місце під його розміщення, старе кладовище дало про себе знати. Тут знайдено залишки близько трьох сотень людей. Всі вони зібрані і перехоронені в склепах. Сьогодні ця прадавня церква дихає історією, адже настоятелі намагаються зберегти її у тому вигляді, в якому вона була 300 років тому.
Наступним пунктом відвідин став храм преподобного Лаврентія Чернігівського. Зведений він був у 2000 році, як благодійний для допомоги хворим людям. Розташований на території психіатричної лікарні ім. Ющенка.
В підвальному приміщенні церкви знаходиться майстерня клубу православного туризму «Одигітрія». Більш ніж 260-кілограмів кримської гальки було привезено для виготовлення мозаїки, яка відображатиме рай.
Храм блаженної Ксенії Петербурзької красується прямісінько над берегом Південного Бугу. Старші жителі Вінниці, мабуть ще й досі пам’ятають колишнє технічне приміщення. Вже протягом 10 років два брати – отець Сергій і отець Олексій – перебудовують напіврозвалену споруду на величний храм. Допомагає їм у цьому людина, яка ціленаправлено жертвує великі суми грошей.
Далі представники ЗМІ відправились до церкви Святого князя Олександра Невського. Ще декілька років тому тут було приміщення КПП. Настоятель храму ієрей Віктор – також колишній військовий льотчик.
Останнім пунктом призначення став Свято-Троїцький скельний храм. Знаходиться він у колишньому бункері маршала Ворошилова на території військового санаторію. З 2003 року священик Олексій вирішив побудувати цілий православний комплекс, з метою боротьби із сектантськими організаціями.
Концентрація православних храмів у Вінниці, відповідно до населення, порівнюється з Києвом та Москвою. І кожен з них по-своєму унікальний, варто лише поцікавитись.