• Головна
  • Новини
  • Президент Чорногорії виступив за відновлення автокефалії Церкви за «українським сценарієм»...

Президент Чорногорії виступив за відновлення автокефалії Церкви за «українським сценарієм»

12.06.2019, 10:13
Президент Чорногорії виступив за відновлення автокефалії Церкви за «українським сценарієм» - фото 1
Президент Чорногорії Міло Джуканович виступив за відновлення автокефалії Чорногорської Церкви. Він стверджує, що це було б «важливим кроком на шляху подолання історичної несправедливості».

Президент Чорногорії Міло Джуканович виступив за відновлення автокефалії Чорногорської Церкви. Він стверджує, що це було б «важливим кроком на шляху подолання історичної несправедливості». Про це повідомляє Радіо Свобода.

У зверненні до членів ним очолюваної Демократичної партії соціалістів в своєму рідному місті Нікшич Джуканович сказав, що він буде віддано працювати для здійснення цієї мети. В Чорногорії сподіваються на «український сценарій» визнання автокефалії.

Сербська Православна Церква (СПЦ), за словами Міла Джукановича, у Чорногорії «зберігає інфраструктуру великосербської ідеї». Він уточнив, що «СПЦ намагається в будь-який спосіб гальмувати європейські прагнення і європейські амбіції сучасного чорногорського суспільства, бажаючи таким чином зберегти релігійну монополію в Чорногорії, гальмувати запровадження правової держави й користуватися тим, що їй не належить, згідно з правовою системою Чорногорії».

У відповідь на таку заяву голови держави Чорногорський митрополит СПЦ Амфілохій заявив, що це «перший випадок, коли декларований атеїст створює Церкву». Згаданий єрарх належить до так званих «яструбів» у рамках Сербської Церкви. Він був завзятим послідовником колишнього сербського президента Слободана Мілошевича й прихильником великосербської ідеї.

Відносини чорногорського уряду й єрархів СПЦ ускладнюються вже кілька місяців. Минулої осені Сербський Патріарх Іриней заявив, що «становище СПЦ в Чорногорії наразі гірше, аніж було в Османській імперії». Чорногорію він назвав «історичною сербською землею» й «сербською Спартою». Чорногорського президента деякі сербські владики тоді назвали «зрадником». Джуканович відповів, що «СПЦ називає зрадником кожного, хто не є слугою російського імперіалізму, великосербської ідеології й агресивного святосавства (мається на увазі вчення св. Сави, першого сербського архиєпископа – ред.)».

У листопаді минулого року парламент Чорногорії схвалив резолюцію, якою скасував рішення про приєднання до Сербії, яке було ухвалене в 1918 році. Тим рішенням сторічної давнини було позбавлено влади чорногорську династію Петрович-Нєґош і скасовано автокефалію Чорногорської Православної Церкви. Остаточним ударом по Чорногорії став у ті часи декрет регента Александра Караджорджевича, котрий згодом став королем, яким він 1920 року проголосив «з’єднання всіх православних церковних областей у Королівстві сербів, хорватів і словенців» (так до 1929 року називалася Югославія).