Президент надіслав вітання Патріарху Святославу з нагоди 25-річчя виходу УГКЦ з підпілля
Вітання Петра Порошенка оприлюднив 10 грудня офіційний сайт Президента України.
«Щиро вітаю Вас і всю греко-католицьку спільноту України із 25-ю річницею від виходу Української греко-католицької церкви з підпілля. Після майже піввікового страждання під репресіями нелюдського тоталітарного режиму духовенство та вірні Церкви змогли вільно звертатися до Бога.
Пастирі і паства Української греко-католицької Церкви віддано йшли за Спасителем, були символом опору комуністичному терору та любові до Всевишнього й України.
Церква стала опорою нації і гідно виконує цю місію сьогодні, у час доленосних випробувань для нашої країни.
Зичу Вам, Ваше Блаженство, і всім вірним Божої благодаті, миру, щастя та єдності», – йдеться у привітанні.
Довідка: На початок Другої світової війни УГКЦ мала 2387 парафій і 3, 6 млн. вірних, 2352 єпархіальних священики, 31 чоловічий і 121 жіночий монастирі й чернечі доми. Під опікою Церкви діяли Богословська академія, три духовних семінарії, де навчалося 480 студентів.
Після невдалої спроби силою змусити єпископів зректися єдності з Римом, радянська влада під страхом смерті зібрала 216 священиків: 9-10 березня 1946 року в Соборі Святого Юра (духовне серце Західної України), де відбувся так званий "Львівський Синод". Збори скасованли унію Берестейського собору, на якому Українська Греко-Католицька Церква офіційно приступила до церковної єдности з Апостольським Престолом. Там же Церкву насильно приєднали до Російської Православної Церкви.
Каральні органи заарештували та заслали до таборів праці сотні священиків, ченців, черниць та вірних мирян, дуже часто разом зі своїми дружинами та дітьми. У період між 1946 та 1989 роками Українська Греко-Католицька Церква була найчисельнішою забороненою Церквою в світі. Водночас вона стала найбільшою структурою суспільної опозиції радянській системі в СРСР.
Незважаючи на жорстокі переслідування, Церква продовжувала жити підпільно завдяки ретельно відпрацьованій системі таємних семінарій, монастирів, парафій та молодіжних груп доти, поки її було легалізовано 1 грудня 1989 року.