Цього року вперше за всю історію благодійних проектів, які впроваджувалися в Українській Греко-Католицькій Церкві, була надана безпрецедентна допомога, за яку вдячні жителі постраждалих від цьогорічної літньої повені жителі Прикарпаття.
Надійшла вона з Америки – з Філадельфійської архиєпархії і митрополії. Ініціатором великої благодійної акції, під час якої зібрали десятки тисяч доларів, став митрополит Борис Ґудзяк.
«Руку на пульті» допомоги тримав єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії УГКЦ владика Андрій Рабій.
Зібрані в Америці кошти надходили у Благодійний фонд «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ». Там спільно з закордонними колегами розподіляли допомогу серед тих, кому вона була така необхідна.
«Це вперше така велика допомога від Філадельфійської архиєпархії і митрополії, які відгукнулися на заклик Блаженнішого Святослава Шевчука допомогти тим, хто постраждав від повені. Це доводить наскільки згуртованою є наша Церква, що вона не є замкненою лише на Галичині чи Україні. Велика заслуга в цьому глави Філадельфійської архиєпархії УГКЦ в США митрополита Бориса Ґудзяка, - наголошує директор БФ «Карітас Івано-Франківськ» отець Володимир Чорній. - Ця допомога є своєрідним визнанням глобальності УГКЦ. Вона також показує глобальне усвідомлення того, що у нас в державі триває війна, є пандемія коронавірусу, а держава не в силах допомогти тим, хто ще й постраждав від природної стихії – повені. Наші закордонні колеги сумлінно виконали християнський обов’язок і показали, що ми є близькими, незалежно від того, де живемо: любимо одні одних і усвідомлюємо відповідальність одні за одних. До слова, раніше ми теж відчували підтримку на локальному рівні».
«Вірні Філадельфійської архиєпархії, а згодом – цілої митрополії, були одними з перших, які відгукнулися на лихо, - додає виконавчий директор Івано-Франківського Карітасу Наталія Козакевич. - Ця допомога засвідчила справжню солідарність з бідою, яка сталася тут, в Україні. Іноді, коли держава, влада, благодійні структури не мають можливості швидко реагувати на потреби людей, саме завдяки такій допомозі ми маємо змогу забезпечувати найнеобхіднішим».
Відразу ж після повені, 7 липня, в Карітасі вже звітували про використання першого траншу благодійної допомоги, адже змогли придбати необхідні продукти харчування, миючі засоби.
«Всіма технічними моментами – адмініструванням інтернет-ресурсів, збором пожертв, звітуванням за використання коштів займався єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії УГКЦ владика Андрій Рабій, який просто тримав «руку на пульті», - підкреслює Наталія Козакевич. - Щоразу ми зідзвонювалися, списувалися, організовували онлайн-наради, щоб розповідати про те, як усе відбувається. Завдяки Філадельфійській митрополії ми змогли охопити допомогою дуже велику територію, де проживають особи, які постраждали від повені – від Калуського до Тисменицького району, від Галицького до Рожнятівського, від Богородчанського до Тлумацького – географія найширша. Перші допомоги були з продуктами харчування і засобами гігієни. Пізніше оцінювалися потреби в будівельних матеріалах і побутовій техніці, меблях і навіть постільній білизні, подушках, матрацах».
Загалом в Івано-Франківську архиєпархію УГКЦ надійшло 60 тисяч доларів. Допомога надавалася паралельно в Коломийській і Чернівецькій єпархіях УГКЦ.
Станом на 15 грудня продукти харчування отримали 1391 домогосподарство на 710 з половиною тисяч гривень. Крім продуктів першої необхідності до них входили овочі. 492 родин отримали миючі засоби на близько 270 тисяч гривень, 30 родин отримали побутову техніку і меблі на 268 тисяч гривень, на понад 238 тисяч гривень 47 родин отримали будівельні матеріали, 100 родин отримали постільні набори на майже 92 тисячі гривень. Загалом уся допомога перевищила півтора мільйона гривень. Допомогу доправляли майже до кожного будинку тих, хто її потребував.
Важливо, що за всіх, хто отримав велику допомогу, благодійники сплачували відповідні податки, згідно з чинним законодавством – в розмірі 19,5 відсотків.
«Моя родина отримала важливу допомогу, до прикладу, побутову техніку – холодильник, постільну білизну, ковдру, - ділиться Юлія Бідочка з Маріямполя, Галицького району. – Нам це дуже допомогло, бо ми втратили цілий будинок – після повені його неможливо відновити і зараз ми живемо у літній кухні».
«У мене в помешканні вода просто ішла хвилею на півтора метри. Постраждали меблі, побутова техніка, підлоги. Від благодійників я отримала необхідне для ремонту, - розповідає Галина Царик з Сівки Калуської. – Багато роботи попереду. Я дуже вдячна за надану допомогу».
Всі необхідні будівельні матеріали – гіпсокартон, шпаклівку, профіль, фарби, тощо отримала родина Івана Глушка з Залукви Галицького району. Як каже син пана Івана – Володимир, це допоможе відновити обгоріле через пожежу, що виникла в помешканні внаслідок замокання електропроводки.
«Ми багатодітна родина з трьома неповнолітніми дітьми. Помешкання, в якому живемо, було підтоплене на півметра. Тому допомога є дуже важливою і суттєвою, бо це – будівельні матеріали. Адже я в декретній відпустці, чоловік періодично має тимчасові підробітки», - ділиться Руслана Шутяк з Сівки Калуської.
Михайло Боцюрко з Маріямполя Галицького району скаржиться на те, що його будинок добряче постраждав від повені, вода також забрала городину і дрова. Тому допомога йому дуже згодилася – а це побутова техніка, продукти і матеріали для ремонту.
Марія Медвідь з родиною мешкає в Галичі біля самого Дністра, тому розповідає, що час від часу відчуває проблеми через збільшення рівня води у ріці. Після останньої цьогорічної повені родина отримала справді суттєву допомогу вперше. Раніше доводилося рятуватися самотужки.
«Дуже вдячні за те, що звернули увагу на таку категорію людей, як моя мама. Вона інвалід, онкохвора самотужки виховує онука-сироту, - наголошує пані Алла, донька Галини Маціданської з Галича. – Після повені 2008 року ми все відновлювали власними силами. Тепер отримали суттєву підтримку, за яку дуже вдячні. Щиро молимося за наших благодійників, бо така наша молитва і подяка, звичайно, найважливіші для них».
Допомога з Філадельфії до Прикарпаття продовжує надходити. Як розповіли в Івано-Франківському Карітасі, в планах придбання до кінця цього року для потребуючих різдвяних подарунків на декілька десятків тисяч гривень.