Приміщення колишньої синагоги у Луцьку передали релігійній організації

18.04.2021, 11:57
Культура
Приміщення колишньої синагоги у Луцьку передали релігійній організації - фото 1
Приміщення колишньої синагоги у Луцьку передали у постійне безоплатне користування для потреб релігійної організації "Юдейська релігійна громада Ха Ба Д-Любавічі".

Про це Суспільному розповів директор історико-культурного заповідника у Луцьку Павло Рудецький.

Відповідне розпорядження підписав голова ОДА. Нині у частині приміщення діє дитячо-юнацька спортивна школа, яку закривають. До цього будівля була на балансі Державного історико-культурного заповідника.

Синагога –пам’ятка архітектури національного значення, розташована у Луцьку на вулиці Данила Галицького, 33.

"Нам доручено зробити договір про передачу, прописати, що громада може робити тут. Законом передбачено, що пам’ятку потрібно утримувати, реставрувати, ніяких здач в оренду користувач не може мати", – розповідає Павло Рудецький про нюанси передачі синагоги релігійній організації.

Нині приміщення синагоги руйнується. На ремонт потрібна велика сума коштів, каже представниця релігійної організації, якій передали будівлю, Ханна Матусовська. З її слів, таких грошей вони не мають, тому проситимуть у діаспори, яка мешкає в Ізраїлі, Америці та Європі.

Зі слів Ханни Матусовської, релігійна організація розглядає ідею облаштувати у цій будівлі синагогу-музей. Подібна нині є у Празі.

З 1981 року в приміщенні колишньої синагоги облаштували спортшколу і фізкультурне товариство "Динамо".
Нагадаємо: в обласному бюджеті на 2021-ий рік грошей на фінансування спортивної школи "Юний динамівець" не передбачили. Тут нині займаються 177 дітей і працює півтора десятки тренерів.

Довідково: Синагогу у Луцьку збудували в XVII столітті. Як розповів волинський краєзнавець Олександр Котис, на місці синагоги були залишки попередньої споруди. Якої саме – історикам невідомо. Під час Другої світової війни повністю були зруйновані прибудови і дах молитовної зали.