Про Церкву напередодні виборів йшлося на круглому столі у Києві
КИЇВ — Інтернет-портал «Релігія в Україні» провів за участю політологів, релігієзнавців та представників УПЦ, УПЦ КП і УГКЦ круглий стіл на тему «Vox populi – Vox Dei: Церкви напередодні виборів». Учасники обговорили вірогідність покращення державно-конфесійних відносин та рівень довіри соціуму до Церкви як суспільного інституту.
Представник Держкомнацрелігій Микола Новиченко зазначив на початку заходу, що вперше релігійна спільнота зустріла вибори з миром і злагодою. «Ми спостерігаємо відсутність агітацій з боку релігійних організацій», – продовжив чиновник відомства.
За словами глави Української асоціації релігійної свободи Віктора Єленського, мир і злагода є результатом балансу між релігійними центрами, які змагаються і конкурують між собою. «Поки що обговорення гострих питань літає навколо конкретних проблем: законодавство, концепція церковно-державних відносин, освіти, повернення конфіскованого майна», – додав релігієзнавець.
На думку експерта, найбільш серйозними викликами для релігійного життя країни є політична нестабільність, децентралізація системи державного управління, правова корупція. Слабка держава не може здійснювати сильну релігійну політику, впевнений В. Єленський. Глава Української асоціації релігійної свободи підкреслив, що в даний час діяльність влади у релігійній лощині спрямована на електоральний результат.
Керівник Інформаційно-видавничого відділу УПЦ КП, єпископ Васильківський Євстратій (Зоря) переконаний, що коріння проблем полягає у тривалій бездержавній історії української нації, коли держава сприймалася як окупант, пригнічувач. «Зараз таке ставлення лишилося, – аналізує владика. – Замість розбудови держави в нас займаються перманентною боротьбою. В Україні не було чіткого бачення того, яких результатів хоче досягнути держава у відносинах з релігійними організаціями».
Політолог Андрій Єрмолаєв змінив акцент дискусії. Експерт вважає, що у першу чергу Церкві потрібно запропонувати свою готову модель розвитку освіти, економічних відносин, соціального ладу тощо. Бути готовою дати відповідь на нагальні виклики суспільства.