Created with Sketch.

Про “Українську проблему” говорили у семінарії в Івано-Франківську

02.04.2012, 17:43

Презентація книги блаженного священномученика єп. Григорія Хомишина “Українська проблема” відбулася в Івано-Франківській духовній семінарії 29 березня. Подія, а також конференція з нагоди 145-річчя від народження єпископа Г. Хомишина і 80-річчя від першого видання книги станіславівського владики, зібрали духовенство, науковців, семінаристів та зацікавлених мирян.

Презентація книги блаженного священномученика єп. Григорія Хомишина “Українська проблема” відбулася в Івано-Франківській духовній семінарії 29 березня. Подія, а також конференція з нагоди 145-річчя від народження єпископа Г. Хомишина і 80-річчя від першого видання книги станіславівського владики, зібрали духовенство, науковців, семінаристів та зацікавлених мирян.

Після молебню до блаженних мучеників Івано-Франківської землі, який очолив митрополит Володимир (Війтишин), владика виголосив доповідь про життя й діяльність свого попередника на єпископському престолі. Далі говорили упорядники теперішнього видання “Української проблеми” – журналісти та історики з Тернополя Віталій Волянський та Володимир Мороз (багатолітній кореспондент РІСУ).

“Оригінал цієї праці потрапив до нас у вигляді ксерокопій зі Львова. До того я знав про діяльність і спадщину владики Григорія Хомишина тільки з других рук, із критичних праць, декотрі з яких мали на собі відтінок радянських часів. Тому це послання із 1932 року прочитав швидко та з великим зацікавленням. Прямо скажу – владику Хомишина часто протиставляють Митрополиту Андрею Шептицькому. Але це, на мою думку, невиправдано. “Українська проблема” має багато тез, актуальних і в наші дні. Але її не знають – не кожен піде в архіви її шукати. Так з’явилася ідея перевидання книги, яку втілювали півтора року: адаптували до сучасного правопису, писали примітки…” — розповідає Володимир Мороз.

Водночас Віталій Волянський говорить, що його у книзі вразила щирість, сміливість і християнський радикалізм поглядів владики Г. Хомишина.

Упорядники, які самі запропонували “Новій Зорі” перевидати працю, наголошують, що недопустимо, коли хтось критикує погляди Г. Хомишина, не опрацювавши його спадку, так само, як недопустимо, коли дехто критикує погляди митрополита А. Шептицького, не читаючи його праць.

Ґрунтовні доповіді про те, що ж таке – “Українська проблема”, про яку вів мову автор відповідної праці, виголосили доктори історичних наук Володимир Комар та Ігор Пилипів Окремі методологічні зауваги до теми, зокрема й щодо того, що розбіжності між станіславівським єпископом та львівським митрополитом не були стратегічними – обидва прагнули добра українському народові, вніс автор монографії про єпископа, кандидат історичних наук Олег Єгрешій.

Натомість декан філософсько-богословського факультету Івано-Франківської теологічної академії УГКЦ доктор та професор отець-мітрат Іван Козовик наголошує, що критикувати не можна того, хто нічого не робить, а великі люди аж ніяк не застраховані від помилок. Духівник пам’ятає владику Г. Хомишина ще з тих часів, коли сам перебував у ювенаті отців-редемптористів.

“Пригадую, я мав «Кобзар» і мене запитали, чи є у мене книги. Я відповів, що маю. Так отець взяв цей “Кобзар”, відкрив на сторінці з “Марією” і акуратно ножицями її вирізав. Мені сказав: “Отут Шевченко помилився, він представив Марію у нехристиянському світлі”. І це – Шевченко!” — розповідає о. І. Козовик.

“Подібне можна сказати і про Івана Франка, який, з однієї сторони, написав Ex nihilo, а з іншої, — прислуговував дяком у Криворівні”, — продовжує отець-декан. Але помилки великих людей не применшують їхньої ваги і це треба розуміти.

“Очевидно, що конференція та презентація вдалися. Про це свідчить присутність людей. Презентація тривала понад дві години і відбувалася легко як зі сторони доповідачів, так і для слухачів. Особливо багато було семінаристів – майбутніх священиків. Їм було цікаво слухати, якими ще 80 років тому владика Хомишин бачив відносини у майбутній незалежній Україні. А це свідчить, що його спадщина живе і її потрібно застосовувати у житті суспільства, церкви та богословській освіті,” — підсумовує редактор видавництва “Нова Зоря” о. Ігор Пелехатий.

До слова, книгу “Українська проблема” можна замовити на сайті “Нової Зорі”. Придбати видання можна і в книгарні “Нової Зорі” на площі Міцкевича, 5 в Івано-Франківську.

Читайте також
Міжконфесійне У Чернівцях перша громада перейшла від УПЦ МП до ПЦУ
Вчора, 20:05
Культура У Софії Київській триває рідзвяна виставка унікальних артефактів
Вчора, 13:17
Суспільство Різдвяно-колядницький: о. Макарій Дутка звітує про зібраний 21й мільйон і почав збір наступного
Вчора, 12:59
Культура У МКСК обговорили механізми притягнення РФ до відповідальності за злочини проти культурної спадщини
Вчора, 12:30