Проросійський Форум «Люди миру» від УПЦ МП несе загрозу війни, а не мир, - Hromadske

Проросійський Форум «Люди миру» від УПЦ МП несе загрозу  війни, а не мир, - Hromadske - фото 1
21 вересня на Донеччині має відбутися форум «Люди миру». Його активно готує Українська Православна Церква Московського Патріархату, подаючи як ініціативу, що допоможе досягти миру на Донбасі.

У проросійському спрямуванні заходу та можливих ризиках його проведення розбиралося hromadske.

«Церква може бути посередником», — такі заяви на початку року лунали від тодішнього радника секретаря РНБО Сергія Сивохо. Він саме готував свою Платформу примирення й переконував, що Церква «завжди була помічницею та вирізнялася миротворством». Згадував при цьому Святогірський монастир.

Миротворча діяльність Сивохо провалилася. Після презентації Платформи примирення в березні його звільнили з РНБО — і він зник з інформаційного порядку денного.

Але до ідеї повернулися. Наприкінці літа вже сама Українська Православна Церква Московського Патріархату виступила з миротворчою ініціативою. 17 серпня там ухвалили рішення провести міжнародний форум «Люди миру».

«Ініціатива церкви в тому, щоб залучити до процесу переговорів громадянське суспільство… Це одна зі сходинок на шляху до досягнення миру в Україні», — розповів на презентації в Києво-Печерській лаврі керівник справами УПЦ МП митрополит Антоній (Паканич).

До організаційного комітету увійшли присутні на презентації рок-музикант Олег Карамазов, лікар, єрей УПЦ МП Ростислав Валіхновський, журналіст Костянтин Стогній, культуролог Юрій Молчанов. Також згадали про залучення лікаря Бориса Тодурова, боксера Олександра Усика та інших.

Майже всі члени оргкомітету — учасники медіапроєкту «Люди», який почали транслювати в етері 112-го телеканалу Віктора Медведчука.

Представники організаційного комітету заперечують зв’язок із політиками. «Форум ініціює Церква, він аполітичний. За цим заходом не стоїть жодна сила в Україні. Ми однаково радіємо всім політикам, які націлені на мир. І однаково опонуємо всім політикам, які пропагують війну», — заявив на презентації Юрій Молчанов. У своїй фейсбук-стрічці він активно виступає проти Православної Церкви України, проукраїнських ідей, а прихильників попереднього президента Петра Порошенка називає «порохосектою».

Представник України в тристоронній контактній групі Сергій Гармаш звернув увагу на зв’язки учасників цієї ініціативи з Росією. Особливо на заплановане місце проведення форуму — Святогірську лавру.

«Це суто проросійський захід, який організований афілійованою з РПЦ (Російська Православна Церква — ред.) Церквою та відбудеться в проросійському місці. Ми чудово пам’ятаємо розповідь Гіркіна про те, що вся його особиста охорона під час захоплення Слов’янська складалася з послушників Святогірської лаври», — нагадує Гармаш.

На думку представника України в ТКГ, якби Церква справді прагнула порозуміння між українцями, то покликала б на форум представників патріотичних спільнот і добробатів.

Форум «Люди миру» пройде у Святогірській лаврі 21 вересня — якраз у розпал кампанії місцевих виборів. Тези, заклики та рішення форуму можуть бути використані як на виборах, так і після них.

«Імовірна загроза полягає ось у чому: коли ОПЗЖ отримає більшість у місцевих радах, її представники можуть наухвалювати рішень щодо налагодження зв’язків з прикордонними районами Росії. Такі випадки в нас уже були», — пояснює hromadske колишній заступник голови СБУ Віктор Кононенко.

Він підсумовує, що зараз Росія намагатиметься всіляко захистити ініціативу УПЦ МП. Натомість українська влада повинна реагувати. Тож усе це може нести загрозу відновлення гострого конфлікту.