Created with Sketch.

Провідні політологи та теологи Європи засудили "християнський націоналізм" та ідеологію "русского мира"

07.04.2022, 11:17
Головний військовий храм РПЦ - символ войовничого "русского міра"
Джерело фото: wikimedia.org

У Новому коледжі Оксфордського університету 4 та 5 квітня 2022 року відбулася конференція «Християнська ідентичність у національному, транснаціональному та локальному вимірі». Участь у ній взяли провідні політологи, соціологи, філософи та теологи Європи.

У рамках цієї конфренції 4 квітня професор кафедри еклезіології, міжнародних відносин та екуменізму Університетського коледжу Стокгольма архимандрит Кирил Говорун виступив із публічною лекцією про еволюції православного політичного богослов’я.

Професор Говорун пояснив, як війна, що триває в Україні, пов’язана з деякими течіями східнохристиянського політичного мислення. Лекція транслювалася в прямому ефірі, після чого відбулася панельна дискусія.

Результатом конференції стала Декларація проти християнського націоналізму і нового тоталітаризму під назвою «Заява солідарності з Православною декларацією щодо вчення «Русский мир» і проти християнського націоналізму та нового тоталітаризму».

У документі йдеться про необхідність підтримати та розширити сферу дії попередньої Декларації, прийнятої та поширеної православними богословами в неділю Православ’я, 13 березня 2022 року. Оксфордська декларація солідарності засуджує як «християнський націоналізм», так і його похідну - «русский мир».

У документі міститься заклик відкинути «нечесні союзи християнства та політичної влади, особливо в контексті націоналізму, популізму та нових форм тоталітаризму».

Серед підписантів такого заклику - Юрген Мольтман, Мирослав Вольф, Хосе Казанова, Томаш Галік, Катаріна Кунтер, Марієтта ван дер Тол та інші.

Заява про солідарність із православною Декларацією щодо вчення про «русский мир», а також проти християнського націоналізму та нового тоталітаризму

Після вторгнення Російської Федерації в Україну в лютому 2022 року православні голоси рішуче засудили використання для виправдання нинішньої війни вчення про «русский мир», згідно з яким існує органічно єдина транснаціональна православна руська цивілізація, що охоплює території та народи Росії, України, Білорусі, а іноді й інших країн.

Ця заява покликана: а) сприяти тому, щоби вчені-християни, які не належать до православної традиції, підтримали православних у запереченні вчення про «русский мир»; б) засудити нечестиві союзи між християнською ідентичністю та політичною владою, що виникли також у контексті християнського націоналізму; в) закликати до розвитку екуменічного «богословʼя після "християнського світу" (Christendom)».

Ми запрошуємо до підтримки цієї заяви вчених та священнослужителів серед християн і також відкриті до тих, хто не поділяє її християнську мову, але солідарний з метою.

Немає, як Господь, святого,
нема бо іншого, крім Тебе,
нема скелі, як Бог наш.
Не множте слів тих гордовито,
нехай зухвалість не виходить з уст ваших,
бо Бог – то Господь всевідаючий,
Він зважує вчинки.
З молитви Анни, 1 Сам. 2

Ми визнаємо, що християнські традиції історично приписують святість одному лише Богові. Ні нація, ні держава, ні будь-яка політична спільнота не мають права претендувати на святість, притаманну їм самим.

Християнська ідентичність не належить єдино, виключно або найвищою мірою будь-якій нації, расі чи цивілізації. Цілісність християнського свідчення спотворюється там, де його використовують задля створення поділів між тими чи іншими людьми, расами, народами, цивілізаціями.

Тому ми виступаємо проти «християнського націоналізму», «християнської Європи» та «русского мира».

Росія та вся Європа історично були домом для багатьох релігійних, етнічних та мовних спільнот. Цілісність християнського свідчення спотворюється політичною агресією, заподіянням тілесних ушкоджень, страждань і збитків, або ж запереченням прав та цілісності спільнот, з якими ми співіснуємо, – чи то в імʼя християнського націоналізму, чи так званого «русского мира» (Святої Русі).

Ми памʼятаємо, що часто християнство дуже зволікало з усвідомленням небезпеки своєї співучасті у політичному насильстві.

Християнською ідентичністю зловживали як щодо християн, так і нехристиян: у спалахах насильства на релігійному ґрунті, у жахливих переслідуваннях євреїв та інших меншин, а також щодо народів світу, які християнські колонізатори намагалися насильно навернути у свою віру. Цілісність християнського свідчення спотворюється використанням насильства у питаннях релігії та використанням релігії у сфері насильства.

Ми закликаємо інших християнських вчених у Європі та за її межами виступити проти нечестивих союзів між християнською ідентичністю та політичною владою.

Християнські вчені мають проявляти готовність і бажання виступати проти нечестивих союзів між християнством та політичною владою, особливо в контексті націоналізму, популізму та нових форм тоталітаризму. Цілісність християнського свідчення спотворюється, коли присвоєння християнської ідентичності не заперечується зсередини християнських традицій.

Ми вітаємо «Декларацію щодо вчення про "русский мир» (РМ), яка походить від частини міжнародної православної спільноти.

Зловживання вченням про «русский мир» було рішуче засуджено православними з різних країн як неправославне. Православні богослови без вагань засудили братовбивчу війну проти України як «повторення гріха Каїна». Цілісність християнського свідчення забезпечується християнською солідарністю з тими, хто каже владі правду.

Ми закликаємо до розробки екуменічного «богословʼя після "християнського світу" (Christendom)».

Спираючись на Писання, розум та багаті традиції християнських церков по всьому світу, християнство XXI століття має рефлексувати над богословʼям та політичною думкою, роблячи особливий внесок в екуменічне «богословʼя після "християнського світу"».

Православні, католицькі та протестантські вчені повинні підтримувати одне одного в óпорі сакралізації політичних спільнот та пропонувати ресурси для формулювання теології, відданої загальному добру, істині та справедливості.

Читайте також
Україна і світ МЗС відкинуло звинувачення ООН у нібито обмеженні релігійних свобод в Україні
07 квітня, 08:55
Україна і світ Глава УГКЦ: "Найважливішою умовою справедливого миру є назвати злочинця по імені та засудити"
29.12.2024, 09:00
Україна і світ Президент Чехії отримав на Різдво «фронтову» консерву від українських військових
28.12.2024, 10:58
Україна і світ Сибіга: Різдвяний терор - це відповідь Путіна тим, хто говорив про ілюзорне "припинення вогню"
26.12.2024, 11:30