При приєднанні Малоросії до Росії при гетьмані Богдані Хмельницькому Пустелька на Старому Городищі стала називатися Рихловським монастирем. Першим його настоятелем був ієромонах Євстафій. Разом з ним підв'язувався монах Прохор,послушники Ілля, Єлисей. Почесним ктитором монастиря був Богдан Хмельницький. Коли в 1664 році поляки-католики були розбиті під Глуховом, в Рихлів потяглися паломники.
У 1620 році неподалік від Свято-Миколаївської церкви на високому клені з'явилася чудотворна ікона Святителя Миколая. На тому місці влаштувався монастир. У ті часи велися козацькі війни. За Деулінським миром (1618 р.) від Московської держави Чернігівський край перейшов під владу Польщі. Гнобленому православному народу потрібна була розрада. За Милосердя Божого для утвердження Православ'я на клені явилась ікона Святителя Миколая, яка була знайдена селянином-бджолярем із села Оболонь. Він тричі приносив її додому, замикав на замок у скрині, але ікона знову опинялася на клені. Тоді селянин розповів про свою знахідку, і мешканці навколишніх сіл йшли до Образу на поклоніння. Багато хто по своїй вірі отримував зцілення.
Для новоявленої ікони побудували дерев'яну каплицю, а пізніше церкву, в якій двічі на рік (6 грудня і 9 травня за ст.ст.) звершувалася Літургія. Якось 9 травня священик Василій із села Оболонь не захотів їхати на службу. Йому приснився Святитель Миколай, який дорікав йому за нерадіння. Священик прокинувся розслабленим і став кричати: «Рихло, Рихло! (з польської означає - «Скоро, скоро!») Ведіть мене в храм Святителя Миколая до чудотворної ікони, щоб зцілитися!»
Але замість нього Святитель Микола чудесним чином на службу прислав священика Феодора з Новгород-Сіверського, якого доставив в чудовому екіпажі красивий юнак, який згодом невидимо зник. Всі стали кричати: «Рихло, Рихло!» Звідси одержали назву ікона та церква.
З благословення архієпископа Чернігівського Лазаря Барановича на кошти чернігівського полковника Даміана Многогрішного, згодом гетьмана Малоросійського (1669 - 1672 рр..) та його брата Василя Пустинька монастир влаштовується дерев'яними
Під час пожежі в 1745 році згоріли храми, келій. Вціліла тільки надбрамна церква в ім'я Іоанна Предтечі, куди перенесли чудотворну ікону. Здавалося, не відродитися вже обителі. Але у неї був сильний покровитель - Святитель Миколай Чудотворець. Велику допомогу в її відродженні надали скарбник Троїце-Сергієвої Лаври Мисаїл, Імператриця Єлисавета Петрівна.
У 1749 році була побудована і освячена церква в ім'я Феодора Стратилата, в тому ж році почали будувати трьохпрестольний собор в ім'я Святителя Миколая на кошти ктитора Качанівського. У 1753 році на його ж кошти був закладений храм на місці явлення Свято-Миколаївської Рихловської ікони.
Від чудотворної ікони було чимало чудес. Після того, як у 1848 році Хресною ходою ікону Святителя Миколи
У монастирі була найбагатша бібліотека і різниця. Статут монастиря був строгий. Богослужіння звершувалися зі страхом Божим і благоговінням за уставом святих Отців.
Рихлівський монастир славиться і давніми печерами, до якої від мирської суєти усамітнювався ченці. В даний час від обителі залишилися лише руїни, які нагадують про варварства безбожників. 16 грудня 1922 року монастир закрили. На його території розташували дитячий будинок. У середині тридцятих років рихлівський ліс нещадно вирубали. Тільки в першому кварталі 1934 року вивезли 12 тисяч кубометрів деревини. Храми зруйнували, будівлі розбиралися на цеглу та будівництво будинків у Понорниці. 72 роки мовчала Рихловська обитель. 3 травня 2004 року єпископ Чернігівський і
Монастир відроджується, піднімається з руїн. Колишню його славу і могутність можуть повернути тільки духовно сильні, великі подвижники й молитовники істинного Православ'я.