Created with Sketch.

П'ять нововіднайдених духовних творів Дмитра Бортнянського вперше прозвучать у живому виконанні у Львові

23.11.2023, 12:03
Дмитро Бортнянський
Джерело фото: Вікіпедія

У неділю, 26 листопада, в храмі святих Ольги і Єлизавети у Львові хор "Воскресіння" з міста Івано-Франківська представить концерт українського композитора Дмитра Бортнянського (1751‒1825). Концерт розпочнеться о 16:30.

"Головні новини для поціновувачів церковних співів у тому, що в програмі концерту в живому виконанні циклічно вперше прозвучать нововіднайдені духовні концерти українського композитора Дмитра Бортнянського (1751‒1825)", — повідомляють організатори.

Виступ хору "Воскресіння" стане продовженням проєкту "Невідомий Бортнянський», який виконується за підтримки Українського культурного фонду. Завдяки йому було віднайдено й упорядковано п'ять невідомих в Україні «хорових концертів» Д. Бортнянського, здійснено аудіо та відеозапис цих творів хором «Воскресіння» і презентовано їх в ефірах всеукраїнських і регіональних телеканалів.

У Львові відбудеться прем'єра живого виконання духовних творів Дмитра Бортнянського. Адже в фільмі "Невідомий Бортнянський" глядачі слухають лише записи — живого виконання світ ще не чув, — розповів художній керівник і диригент хору "Воскресіння" Володимир Рудницький. — Колектив хору окрему подяку висловлює єромонаху Свято-Успенської Унівської лаври Луці Михайловичу, який посприяв організації цього концерту і розповідатиме в неділю про цю чудову музику. Концерт відбудеться в храмі, тому що духовна музика створена для храму і найкраще там звучатиме. Як і в фільмі відбудеться поєднання двох культурних світів - світу духовно-музичного мистецтва й світу архітектури.

Хор «Воскресіння» своїм співом супроводжує блогослужіння в Івано-Франківському архикатедральному соборі Воскресіння Христового УГКЦ, тому після недільного концерту хор також ще й співатиме в храмі святих Ольги і Єлизавети Божественну Літургію о 18 годині.

Візит хору "Воскресіння" до Львова має не тільки музично-просвітницьку місію - під час концерту збиратимуть кошти для Збройних Сил України. Раніше зусиллями хору придбано 4 автомобілі та два генератори на потреби української армії.

Як зауважують організатори заходу, духовний чи духовно-хоровий концерт вважається найскладнішим для виконання видом музичного хорового твору. Це багаточастинний масштабний хоровий твір. Жанр духовної хорової музики сформувався в українській культурі у другій половині ХVІІІ століття. Історико-стильовим джерелом жанру був партесний концерт ХVІІ – початку ХVІІІ століть.

Класичні зразки духовного концерту започаткували М. Березовський (“Не отвержи мене во время старости”), Д. Бортнянський (концерт №32 “Скажи ми, Господи, кончину мою”, №33 “Вскую прискорбна еси, душе моя”), А. Ведель (концерт №3 “Доколі, Господи, забудеши мя”). Велика кількість духовних концертів була наспиана на тексти псалмів, які стали благодатним поетичним джерелом для втілення в музиці релігійно-філософських думок і широкої гами людських почуттів.

Читайте також
Анонс «Святий Миколай — дітям у потребі»: Мальтійська служба допомоги шукає помічників Чудотворця
23 листопада, 18:00
Анонс Анонс: УКУ запрошує на фокус-форум «Я, Шептицький»
23 листопада, 17:40
Анонс Анонс: «Радруж» запрошує на онлайн-семінар про богослов`я Юрія Новосільського
23 листопада, 12:20
Анонс Анонс: у Бабиному Яру відбудеться молитва на спомин жертв Голокосту
23 листопада, 12:40