Рада ухвалила закон про зміну церковної юрисдикції
Верховна Рада України сьогодні, 17 січня, ухвалила законопроект № 4128-д, яким прописується процедура зміни підлеглості релігійних громад. За його прийняття проголосували 229 народних депутатів. Про це повідомляє Церкваріум.
Як повідомляє Українська правда, під час обговорення документу більшість депутатів виступили на підтримку зазначеного проекту закону.
Проти виступали представники фракції "Опозиційного блоку".
Під час голосування голова опозиційної фракції Вадим Новинський підбіг до спікера Ради Андрія Парубія з вимогою зняти проект з розгляду. У відповідь Парубій вигукнув до нього: "Відійди від мене, нечисть".
У тексті закону зазначається, для того, щоби змінити юрисдикцію, потрібно 2/3 голосів присутніх на загальних зборах при наявності кворуму.
16 січня 2019 р. на засіданні Комітету з питань культури і духовності було прийнято рішення про затвердження нової редакції законопроекту № 4128 (щодо зміни релігійним громадами підлеглості). Новий документ отримає номер № 4128/Д. Ним пропонується внести зміни до вже діючого Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» та Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Вказується, що для зміни підлеглості необхідно внести зміни до статуту. Для цього потрібно скликати збори, відповідно до статуту самої громади. Збори мають відповідати вимогам такого статуту та мати кворум. Для ухвалення рішення про перехід достатньо 2/3 голосів членів громади, які повинні особисто підписатися під рішенням.
Питання членства держава лишає на розсуд самим релігійним громадам та не нав’язує, яким чином їм приймати чи виключати членів парафії.
При цьому громада лишається власником чи користувачем храму чи іншого приміщення. Більше того, законопроектом вводиться тимчасова заборона на проведення будь-яких дій з майном парафії. Тобто під час переходу парафії не можна продати, відібрати, віддати у заставу нерухоме майно парафії.
Якщо при переході виявиться, що існує частина парафії, яка не згідна з переходом – вона може утворити нову релігійну громаду та має право укласти договір про почергове користування храмом.
Змінюється також і порядок реєстрації релігійних організацій. Відтепер їм не потрібно проходити цю процедуру двічі: у Мін'юсті та органі у справах релігій. Реєструвати релігійні організації відтепер буде лише державний орган у справах релігій та відповідні відділи Обласних Державних Адміністрацій.
Також у законопроекті детально прописані усі необхідні документи, які треба подати як для реєстрації релігійної організації, так і для того, щоби внести відповідні зміни.
Зауваження до законопроекту перед голосуванням виставили в Інституті релігійної свободи.