Created with Sketch.

Релігієзнавець прокоментував заборону на Буковині церков, пов'язаних з Росією

18.05.2023, 08:50

Рішення Чернівецької облради про заборону на території області релігійних організацій, які мають доведений канонічний зв'язок з Росією, є "побажанням депутатів" та відповідає настроям суспільства. Втім, щоб таке рішення запрацювало у кожній області, його мають приймати на рівні Верховної Ради та президента.

Про це у коментарі Суспільному розповів релігієзнавець, доктор філософських наук Олександр Бродецький.

Бродецький каже, релігієзнавці вже зробили експертну оцінку УПЦ МП й засвідчили, що ця Церква досі залишається в церковно-канонічному зв’язку із Російською Православною Церквою – "є її частиною".

"Втім, за українським законодавством кожна релігійна парафія є окремою релігійною організацією. Відтак, аби визначити зв'язок з Росією, треба проводити експертизу статуту кожної громади. Наразі у Верховній раді зареєстрували два альтернативні законопроекти, які стосуються діяльності церков на території України", - каже Бродецький.

Це законопроект нардепа Княжицького та урядовий законопроект прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Обласна рада у своєму рішенні планує звернутися до уряду, щоб депутати найшвидше ухвалили законопроект Княжицького.

Зокрема, в одному з пунктів законопроекту йдеться про заборону іноземних релігійних організацій, які підтримують збройну агресію проти України, наприклад, через виступи керівників. Водночас про проведення релігієзнавчої експертизи кожної парафії йдеться у проекті Шмигаля.

"Це ніби прозорий шлях, хоча він складний й багато хто скаже, що далекий до втілення. Але у тому, що пропонує обласна рада, поки не видно реального механізму, як це буде втілюватися щодо конкретної громади, особливо в нас на Буковині".

Бродецький каже, єдиний можливий шлях заборонити діяльність церков, пов'язаних з країнами-агресорами, – встановлювати, що статут конкретних парафій пов'язаний, наприклад, з УПЦ, яка згідно з релігієзнавчою експертизою перебуває у юрисдикції Москви, навіть нехай завуальовано. Тоді релігійна громада отримає припис, щоб цей канонічний зв'язок усунули. Якщо громада цього не зробить – справу можуть розглядати у суді. Бродецький називає рішення облради більше декларативним та таким, яке відповідає настроям суспільства.

"Суспільство у своїй масі не хоче бачити ніякого зв'язку з країною-агресором. Однак це більше побажання наших депутатів, ніж те, що запрацює тут і тепер. Хоча в рішенні рекомендують обласній адміністрації розглянути майнові питання, але без рішення на державному рівні навряд щось зміниться", – розповідає Бродецький.

Водночас релігієзнавець вважає, потрібно, аби громади самостійно ухвалювали рішення й переходили до Православної Церкви України.

"В Україні є такі приклади, на Буковині їх менше. Але це доволі продуктивний процес – намагатися доносити до людей, що коли в Україні з 2014 року йде війна – це моральний нонсенс залишатися в структурі, яка цілою низкою ниточок – моральних й ідеологічних, пов’язана з Москвою", - каже він.

Як РІСУ інформувала, 16 травня депутати Чернівецької облради підтримали рішення про заборону на території області релігійних організацій, щодо яких доведений канонічний зв'язок з Росією. Це рішення ухвалили на сесії 40 депутатів.

Читайте також
Православні Предстоятель УПЦ МП Онуфрій відзначає 80-річчя
18 травня, 15:53
Православні В УПЦ МП новий єпископ
18 травня, 13:07
Православні В УПЦ МП хіротонізували нового єпископа
18 травня, 17:16
Православні Московський Патріархат влаштував масове зібрання під час повітряної атаки в Сумах
18 травня, 10:38