Релігієзнавець розповів, що потрібно зробити, щоб ПЦУ отримала статус Патріархату

Релігієзнавець розповів, що потрібно зробити, щоб ПЦУ отримала статус Патріархату - фото 1
Для отримання ПЦУ статусу Патріархату, потрібно, щоб більшість населення повернулося в лоно українського православ’я. Про це сказав Олександр Саган.

Як Москва використовує релігію у війні, коли Київ поверне собі статус центру православ’я у Східній Європі та чи стане московська Церква у Криму релігійним плацдармом для підривної роботи? Про це в ефірі «Голос Криму» говорили військовий експерт Владислав Селезньов та український релігієзнавець, публіцист, доктор філософських наук Олександр Саган.

У листопаді 1992 року у Криму було створене міжконфесійне об’єднання «Мир − дар Божий». За словами релігієзнавця, ініціатором створення такої ради були представники Московського Патріархату.

«Співголовами цієї ради були митрополит Лазарь та Еміралі Аблаєв, і вони на перших порах вибудовували опозиційну лінію до української влади, з тим, щоб не допустити українізації… Зараз, після анексії Криму, особливо після широкомасштабного вторгнення, дуже чітко видно, що рада перетворилася на апарат обслуговування влади. Якщо раніше це була протидія українській владі, то сьогодні ми бачимо чітке і безсумнівне обслуговування інтересів влади», − зазначив Саган.

Він додав, що призначення у тимчасово окупованому Криму митрополита Тихона на місце митрополита Лазаря, було зручним способом для Кирила позбавитися конкурента. Зараз Тихон бере на себе роль ідеологічного центру, не лише релігійного, але й політичного.

«З перших кроків його діяльності видно політизований ухил. Це ідеологічна робота, виховна робота, створення опорних пунктів у виді монастирів, те що він виробив з Херсонесом − нищення культурної античної спадщини… Але є чітка мета − домінування в головах. Це ідеологічне проросійське виховання і формування адептів «руського міра», які б не задумуючись воювали та відстоювали саме «руській мір». Так, нам буде достатньо складно працювати потім з цими людьми, з якими вже сьогодні ведеться, з дитячих садочків, проросійське, антиукраїнське виховання», − наголосив релігієзнавець.

Саган зауважив, що статус Патріархату Православна Церква України це важливе питання, яке цікавить багатьох православних. Патріарх Константинопольський Варфоломій І свого часу відповів, що кількістю святих, вірян та історією, Київська митрополія може претендувати на статус Патріархату. Але для цього потрібно об’єднатися, щоб більшість населення повернулася в лоно українського православ’я.

«У світі багато спекуляцій щодо розколу у православ’ї в Україні, і він дійсно є. Московська Патріархія побудована на ідеологічних засадах і є політизованою структурою. Православна Церква України будується на інших засадах − на засадах помісної Церкви. Тут є велика внутрішня опірність з обох сторін щодо сприйняття один одного. Але без об’єднання, і можливо це буде не так швидко, ця Церква не може претендувати на статус Патріархату», − пояснив він.