З огляду на останні події навколо Української Православної Церкви Московського Патріархату, її зв’язки з Російською Православною Церквою та кримінальні справи, порушені СБУ проти духовенства УПЦ, здається, вже ніщо не зможе врятувати цю церкву від широкого суспільного осуду.
Про це в інтерв’ю програмі Факти ICTV розповіла докторка філософських наук, віцепрезидентка Української асоціації релігієзнавців Людмила Филипович.
За її словами, наразі всі карти відкриті. "З керівниками у цій Церкві, після смерті митрополита Володимира (Сабадана), напевно не задалося", – говорить Людмила Филипович.
Релігієзнавиця переконана – не може бути ситуації, коли на твою країну нападає ворог, а ти не знаєш, як би всістися і всидіти на двох стільцях.
І тут постає вибір: або зайняти державницьку позицію та захищати інтереси країни, або продовжувати духовні та персональні зв’язки з церквою країни-терориста.
"Ти або займаєш позицію і захищаєш інтереси своєї держави, або продовжуєш оці духовні, євхаристійні, організаційні, особистісні та персональні зв’язки з церквою, яка знаходиться на території країни-агресора. Цій церкві неодноразово, знаєте, показували, роз’яснювали, що в такій ситуації так поводитися не можна. І хочу сказати, що до багатьох вдалося достукатися", – наголосила релігієзнавиця.
Загальна ситуація в Українській Православній Церкві, на думку Людмили Филипович, є кризовою.
"Скандали останніх днів, які з’ясувалися після обшуків, що були зроблені і в Києво-Печерській лаврі, і зокрема в Чернівецькій митрополії, говорять про те, що Церква знаходиться у стані страшенному.
Я б так сказала: вона втрачає моральний авторитет. Вона перетворилася, як сказав один із моїх студентів: МП – мале підприємство, на підприємство, яке займається не наданням духовних послуг, не оберіганням людських душ, не опікою тих спраглих людей, яким потрібна допомога. А просто, знаєте, як служба надання послуг. Ну от треба похрестити, треба відспівати, а все це робиться в церкві за гроші, – зауважила докторка філософських наук.
Людмила Филипович наголошує: Церква неодноразово переживала такі періоди, але це закінчувалося для Церкви дуже і дуже сумно.
Саме тому не хочеться, щоб мільйони українців, які себе ідентифікують і пов’язують з Українською Православною Церквою МП, залишилися без духовного керівництва. Людмила Филипович вважає, що нині багато православних перебувають просто в страшенному стані розчарування.
Людмила Филипович зауважує, навіть якщо Верховна Рада ухвалить закон про заборону Російської Православної Церкви та пов’язаних з нею організацій – питання в іншому: чи буде він виконуватися?
Людмила Филипович звертає увагу, що припинити діяльність релігійної організації можна лише в результаті її саморозпуску, або за рішенням суду. Але юридичними особами у нас, згідно із законодавством, є не сама УПЦ чи будь-яка інша Церква, а саме парафії. Тобто – низові ланки, які складаються зі священників на місцях та вірян.
Сьогодні Росія сприймає Українську Православну Церкву як органічну частину своєї Церкви, вважає докторка філософських наук.
"Тому я не знаю, які аргументи УПЦ може віднайти, щоби переконати всіх у тому, що вони є автономними і незалежними, майже автокефальними. Зв’язки все одно збереглися. Ну і що, що ви не їздите на синоди до Москви. До Москви зараз не тільки на синоди не їздять. Навіть політичні діячі не їздять, до родичів нікого не пускають. Справа ж не в цьому. А річ у тому: якими документами ви керуєтесь у своїй діяльності", – сказала Людмила Филипович.
"Вони 70 років були виховані, викохані саме от в московській традиції, саме от в доктрині цього “русского міра”. Вони й досі Україну сприймають як вторинну державу. Українська мова для них є теж, знаєте, такою поміссю російської і польської. Вони абсолютно повторюють усі наративи, які закладені в доктрину “русского міра”. Ну, і як їм не вистачило вісім років цієї війни, а тим більше от тут дев’ять місяців – ну значить, це невиправно, це вже неможливо змінити. Вони з цим, напевно, мають і піти з цього життя, – наголосила Людмила Филипович.
Релігієзнавиця переконана, що у нинішній ситуації потрібно всім об’єднатися і перемагати ворога не лише на передовій, але і єдиним духовним фронтом іти проти Росії та “русского міра” всередині України. Бо “п’ята колона” досі діє та впливає через Церкву на українців.
Людмила Филипович розповіла, що парафіяльне життя Української Православної Церкви МП не змінилося: службу проводять церковнослов’янською мовою; вся література – російськомовна. Єдина книжка українською, яку довелося побачити в одній парафії, – про шкідливість Київського патріархату та патріарха Філарета.
Як РІСУ інформувала, 1 грудня відбулося засідання РНБО. На ньому було розглянуто численні факти зв’язків окремих релігійних кіл в Україні з державою-агресором і прийнято відповідні рішення. Зокрема, Кабінетові Міністрів України доручено внести у двомісячний строк на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій. Надано розпорядження про релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським Патріархатом та про забезпечення у двомісячний строк перевірки наявності правових підстав та дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.. Йшлося також про необхідінсть реформувати Державну службу з етнополітики та свободи совісті.
1 грудня президент Зеленський виступив із зверненням до українців, в якому заявив: "Ми гарантуємо Україні духовну незалежність і не дозволимо будувати імперію всередині української душі".