Created with Sketch.

Релігійна тематика в архівах України: Державний архів Закарпатської області (ДАЗО)

09.06.2017, 15:10

Понад 1 млн 375 тис. справ зберігають у фондах Державного архіву Закарпатської області (ДАЗО). Матеріали у них охоплюють історичні епохи від раннього Середньовіччя до нашого часу.

Найдавніший оригінальний документ у ДАЗО датований 1391 роком – це дарча грамота короля Угорщини Сигізмунда Люксембурзького про підтвердження привілеїв м. Мункач (Мукачево). За період XV–XVI ст. зберіглася незначна кількість документів. Значно більше їх є у фондах архіву з часу, починаючи з XVIІ ст. Ці джерела мають важливе значення для вивчення історії Карпатського регіону та країн Центральної і Східної Європи.

Адреса установи:

Про релігійну тематику у фондах ДАЗО у продовження однойменного циклу РІСУ розповідає директор цього архіву Михайло Місюк.

– Пане Михайле, однією з характерних рис фондів ДАЗО є мовне багатство представлених у них матеріалів. Документи якими мовами зберігає ваш архів?

– До початку XVIІ ст. більшість із них написана латинською, хоча є документи угорською та німецькою. Основна частина документів 1830–1840-х рр. – угорською, але чимало є також руською (тогочасним варіантом української – прим. ред.) мовою. Документи 1920–1930-х рр. – чеською, словацькою, частково українською, російською, німецькою мовами. Також у фондах ДАЗО є документи старослов’янською, румунською мовами та на ідиш.

Науково-довідкова бібліотека архіву нараховує близько 50.000 томів книжок, журналів, газет, брошур різними мовами народів Європи.

– Які спеціалізовані фонди на тему релігії і Церкви представлені в ДАЗО? Подайте, будь ласка, їх назви, обсяг та іншу супутню інформацію.

– У нашому архіві є чимало документів, що розкривають історію релігії і Церкви на Закарпатті та в суміжних регіонах. Документи дорадянського періоду зберігаються в підрозділі ДАЗО у місті Берегово. Умовно їх можемо розділити на дві групи: 1) це окремі фонди, що стосуються безпосередньо історії церкви; 2) фонди, які дотично стосуються Церкви. Серед найбільших фондів першої групи можна назвати:

В архіві також зберігаємо окремі фонди з документами про діяльність церковних шкіл, парафій, єпархіальних управлінь:

Окремо можна виділити сотні метричних та церковних книг, що містяться у фонді Р–1606.

До другої групи документів дорадянського періоду відносимо фонди державних установ, котрі регулювали різноманітні питання, в тому числі й релігійні. Документи цих фондів розкривають державно-церковні відносини на території Підкарпатської Русі та Закарпаття в різні часи, вплив церкви на освіту і т. д. Це, зокрема:

– Які з цих фондів особливо вирізняються?

– В архіві особливо вирізняється Фонд 151. Правління Мукачівської греко-католицької єпархії, м. Ужгород. Він містить документи, що розкривають історію Церкви не лише в Україні, а і у сусідніх країнах: Румунії, Угорщині, Словаччині, Чехії, Польщі. Його величезний обсяг – 58347 справ – ставить перед дослідниками і архівістами чимало нових завдань.

– Яким із фондів дослідники з різних причин присвятили найменше уваги?

– В останні роки було знято гриф секретності з багатьох радянських фондів, у тому числі тих, що стосувалися адміністрування Церкви. Дані фонди є наймеш дослідженими і ще чекають на вивчення.

– А які фонди порівняно найбільше досліджені? Вкажіть особливо значимі книги, монографії, інші роботи, написані на основі фондів ДАЗО?

– Із найбільш опрацьованих фондів на церковну тематику, очевидно, слід назвати вище вказані Р–544 та Р–1490. Викликають інтерес науковців теж інші фонди архіву. В останні роки місцеві дослідники та історики із поза меж області опублікували ряд монографій та захистили дисертації, в основі яких лежать матеріали нашого архіву. Приміром, захищені кандидатські дисертації з історії Греко-Католицької Церкви: Віктора Кічери на тему «Заснування і діяльність монастирів Чину Святого Василія Великого на Закарпатті (1733-1950 роки)» та Діани Штерр – «Релігійно-соціальні відносини між кліром і мирянами в Мукачівській греко-католицькі єпархії (1771-1949 рр.)», з історії православної Церков – Юрія Данильця «Православна церква на Закарпатті у 1 пол. ХХ ст.», з історії протестантських церков – Оксана Лешко «Протестантські громади Закарпаття 1945-1991 рр.»

На основі матеріалів фондів ДАЗО опубліковані монографії:

– Які збірники документів з історії релігії та Церкви із фондів ДАЗО уже видані?

– Працівники ДАЗО працюють над підготовкою збірників документів. Зокрема, у співпраці з румунськими дослідниками з м. Сату-Маре опубліковано тритомне видання «Мукачівська греко-католицька єпархія. Документи» (2007–2015 рр.). Багато документів опубліковане у працях: Станіслава Аржевітіна. «Релігія: Історія верховинського села Колочава», Таміли Висіцької. «Християнство на Закарпатті: документальне дослідження становлення та розвитку (XIV-XXI ст.)» та ін. Окремі документи ДАЗО з історії релігії та Церкви опубліковані в журналі «Архіви України», «Наукових записках» Ужгородського університету (серія: історично-релігійні студії) та Науково-богословського дослідницького центру ім. архімандрита Проніна.

Нещодавно в читальному залі ДАЗО було презентовано збірник архівних документів про вплив радянської держави на Закарпаття «Посилення політичних репресій проти мешканців Закарпаття на завершальному етапі його радянізації. 1947–1953 рр». Фундаментальне видання, підготовлене редколегією обласної Книги «Реабілітовані історією. Закарпатська область». Воно містить документи про репресованих церковних діячів краю.

У радянський час також було видано ряд збірників документів, котрі відзначалися тенденційним підбором та мали на меті дискредитувати церковні структури: «Таємне стає явним», 1961, «Шляхом Жовтня», 1965, «Документи свідчать», 1985). Окремі документи із цих збірників не втратили актуальності і до сьогодні і дослідники звертаються до них.

– Оскільки наступного року в Україні відзначатимуть 500-ліття Реформації, окремо запитаю: як представлений протестантизм у ДАЗО (фонди, стародруки тощо)?

– Документи, що стосуються діяльності Реформатської церкви на Закарпатті, зберігаються у фондах Ф. Р–544, Р–1490, Р–195 та інших фондах дорадянського періоду. Серед них:

Великий інтерес викликають церковні книги реформатських громад. В ДАЗО зберігаються книги з наступних населених пунктів:

Окремі наукові статті, присвячені 500-літтю Реформації в Європі, в яких були використані документи Державного архіву Закарпатської області, опубліковані у спеціальному випуску богословського журналу «Богословські роздуми».

Тож ми відкриті до співпраці з дослідниками – запрошуємо працювати з фондами ДАЗО.

Читайте також
Релігієзнавчі студії Неповернення
09 червня, 11:00
Релігієзнавчі студії «Єдність попри розділення». До питання зв’язків Києва з бенедиктинським абатством св. Пантелеймона у Кельні
09 червня, 11:00
Релігієзнавчі студії Хто вбив і канонізував князів Бориса і Гліба?
09 червня, 10:30
Релігієзнавчі студії Ерос — це Арес
09 червня, 11:00