• Головна
  • Різдво і кримінал у фокусі ЗМІ...

Різдво і кримінал у фокусі ЗМІ

27.01.2012, 13:09

На початку січня тема святкування Різдва була центральною. Втім, це не завадило засобам масової інформації активно писати про події кримінального характеру, зокрема резонансне викрадення ікон на Львівщині. Це можна пояснити тим, що під час інформаційного затишшя, характерного для свят, прес-служби правоохоронних органів стають одним із головних постачальників новин.

Моніторинг висвітлення світськими засобами масової інформації найбільш резонансних релігійних подій 1-15 січня 2012 року. У матеріалі проаналізовано публікації 25 онлайн-ресурсів — загальноукраїнських інформаційних агенцій, новинних сайтів, електронних версій всеукраїнських і регіональних друкованих видань, телеканалів і радіостанцій.

Внутрішньоцерковні справи

УПЦ (МП). Подією, що зацікавила переважну більшість світських ЗМІ, стала перша за два з половиною місяці участь Митрополита Володимира в богослужінні, що пройшло у соборному храмі Свято-Покровського жіночого монастиря в Києві.

Разом із тим, не припинялись обговорення кандидатур імовірного наступника глави УПЦ. 11 січня «Главком», «Kyiv.net», «Коментарі», «Корреспондент», «Левый берег», ТСН, «Фокус» з посиланням на «Сегодня» опублікували матеріал про те, що в УПЦ (МП) шукають заміну Митрополиту Володимиру. Видання повідомило, що 26 січня має відбутися засідання Синоду, де, вірогідно, буде призначено тимчасового виконувача обов’язків Митрополита УПЦ. Наголошено, що найбільші шанси обійняти цю посаду є в митрополита Одеського Агафангела. Утім, видання зауважило, що, за словами архиєпископа Олександра (Драбинка), засідання може бути скасоване, якщо стан Митрополита Володимира й надалі покращуватиметься.

12 січня «Сегодня» та «Фокус» подали коментар і самого митрополита Агафангела, який заявив, що не має ніяких амбіцій та молиться за здоров’я Митрополита Володимира. Також видання, посилаючись на власне джерело в УПЦ (МП), повідомило, що у владних колах можуть підтримати призначення виконувачем обов’язків глави Церкви митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона. ТСН у матеріалі «УПЦ (МП) пророчать розкол, якщо її очолить Агафангел» подає коментар митрополита Черкаського і Канівського Софронія, який вважає, що Агафангелу не світить очолити Церкву, бо на її чолі має стати українець. Про те, що митрополит Агафангел уже розпочав боротьбу за посаду предстоятеля УПЦ, пише 12 січня й «Україна молода», наголошуючи, що той сам себе проголосив головою Синоду. Критично про митрополита Одеського висловився й дисидент Євген Сверстюк в інтерв’ю УНІАН, назвавши Агафангела «комуністичним діячем по релігійній лінії». Також Сверстюк наголосив, що Московський Патріархат є офіційною конфесією влади, звідси й привілейоване ставлення до цієї Церкви. На противагу цьому, в інтерв’ю позитивно оцінено спільні заяви УПЦ (МП), УПЦ КП та УГКЦ.

Деякі видання («УНІАН-релігії» та «Коментарі» з посиланням на «Український тиждень», «Левый берег», ТСН) опублікували спростування намірів призначити виконувача обов’язків глави УПЦ 26 січня від імені прес-секретаря Митрополита Володимира протоєрея Георгія (Коваленка).

ЗМІ зацікавили й внутрішні процеси УПЦ (МП), зокрема, плани провести всеукраїнську конференцію з питань паломництва («УНІАН-релігії»), конкурс місцевих парафіяльних сайтів, проведений в Херсонській єпархії («УНІАН»), зустріч представників УПЦ в Єрусалимі з Патріархом Феофілом ІІІ («УНІАН-релігії»), підбиття підсумків 2011 року (інтерв’ю з о. Георгієм Коваленком — «УНІАН-релігії», власне підсумки — «УНІАН-релігії»). Головними подіями було названо ювілейний Собор УПЦ і хворобу предстоятеля Церкви. Також «УНІАН-релігії» повідомили, що в УПЦ освятили перший анонімний пункт прийому немовлят на Дніпропетровщині.

УПЦ КП. У першій половині січня Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет часто з’являвся на сторінках ЗМІ. 5 січня «УНІАН» опублікував велике інтерв’ю з предстоятелем УПЦ КП, де він висловлювався про владу, що віддає перевагу УПЦ (МП), про негативний вплив патріарха Московського Кирила на церковне життя в Україні, потребу утворення Української Помісної Православної Церкви, про різдвяні традиції в Україні тощо. «УНІАН» опублікував також дві новини, виокремлені з цього інтерв’ю (1, 2), 5 січня цю розмову републікував «Фокус». 6 січня «Подробности», ТСН поширили заяву Патріарха, озвучену в ефірі 5 каналу, про те, що об’єднанню українського православ’я заважає Москва.

УГКЦ. Сайт «УНІАН-релігії» звернув увагу на заяву Предстоятеля УГКЦ Патріарха Святослава в ефірі 5 каналу про те, що тема і справжній зміст Різдва можуть стати точкою дотику для різних культур в Україні. Також «УНІАН-релігії» зацікавила новина про те, що УГКЦ відкрила сайт для прочан.

Мусульмани. 11 січня на «Корреспондент» з’явилось досьє «Духовного управління мусульман України».

Юдеї. 13 січня «УНІАН-релігії», «Україна молода» повідомила про відкриття синагоги «Гіймат Роза» у Запоріжжі.

Рідновіри. 12 січня «УНІАН-релігії» розмістили матеріал про відкриття дитячої школи магії на Тернопільщині — дитячої ведичної академії «Віда».

Церква і суспільство

Святкування Різдва. Традиційно, світські ЗМІ велику увагу приділили святкуванню Різдва. Чимало видань звертало увагу на історичну канву свята («Дзеркало тижня», «Коментарі», «Український тиждень», «Левый берег»), особливості датування Різдва у різних Церквах («Радіо Свобода», ТСН, колонка Сергія Грабовського в «Українському тижні»). Під час різдвяних свят світські ЗМІ звертали увагу на ідею, яка час від часу спливає в релігійних колах, щодо перенесення святкування греко-католицького і/або православного Різдва на 25 грудня та перехід на Григоріанський календар, прийнятий в усьому світі як стандарт. 10 січня «УНІАН-релігії» опублікували точку зору УГКЦ щодо перенесення святкування Різдва на 25 грудня — за словами Блаженнішого Святослава, це варто робити тільки разом із православними братами. У свою чергу представник УПЦ КП, голова інформаційного управління владкиа Євстратій (Зоря), в коментарі «Українському тижню» висловив думку, що віруючі не ставлять питання, коли святкувати Різдво. Він переконаний, що перенесення дати на 25 грудня може викликати розкол серед вірян.

Чимало світських ЗМІ акцентували на традиціях святої вечері (5 канал, «Коментарі», «Подробности»), розповідали про особливості святкування Різдва в різних регіонах України — відродження стародавніх традицій на Прикарпатті (5 канал), гуцульські традиції святкування Різдва («Zaxid.net»), встановлення живої різдвяної шопки (5 канал, «Zaxid.net», «Коментарі») та різдвяного дідуха у Львові («Коментарі»), Вифлеємський вогонь на Львівщині (5 канал, «Zaxid.net», «Коментарі»), українсько-польський вертеп у Вінницькому храмі Матері Божої Ангельської (5 канал), парад звіздарів у Сімферополі («День», «Український тиждень»,«Подробности», «Радіо Свобода») та Львові («Україна молода»), підготовку до Різдва в одеських храмах («Коментарі»), Різдвяний фестиваль «Країна мрій» у Києві («Коментарі»), різдвяний ярмарок у Києві («Україна молода»), трамвай-вертеп у Харкові («Коментарі», «Корреспондент»). «Сегодня» подала перелік усіх основних богослужінь, що проводитимуться в церквах УПЦ (МП) та УПЦ КП. На «УНІАН» з’явився матеріал про історію 1947 року, коли було вилучено весь тираж платівки з українськими різдвяними колядками у виконанні Івана Козловського, а сам співак був підданий тиску за свою українську позицію.

Чимало світських видань подали на своїх сторінках вітання церковних єрархів: Предстоятеля УПЦ (МП) Митрополита Володимира («УНІАН», «Zaxid.net», «Коментарі», «Україна молода»), глави УПЦ КП Патріарха Філарета («УНІАН», «Zaxid.net», «Коментарі», «Україна молода»), предстоятеля УАПЦ Блаженнішого Мефодія («УНІАН», «Zaxid.net», «Коментарі», «Україна молода»), Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава («УНІАН», «Zaxid.net», «Коментарі», «Україна молода»), послання в.о. керуючого Харківської єпархії УПЦ (МП)архиєпископа Ізюмського Онуфрія («Коментарі»), голови інформаційного управління УПЦ КП єпископа Євстратія (Зорі) («Подробности»), глави РКЦ в Україні архиєпископа Мечислава Мокшицького («УНІАН»), голови ВСЦ КХБ В’ячеслава Нестерука («УНІАН») та інших.

Не оминули увагою і благодійні різдвяні проекти: різдвяний обід у церкві святого Климентія Папи за сприяння міжнародної католицької спільноти святого Егідія у Львові («Zaxid.net») і Києві («Коментарі», «Український тиждень»). «УНІАН-релігії» повідомили, що ялинка під патронатом Митрополита Володимира, що проходила в Національній Опері України в Києві, зібрала понад півтори тисячі вихованців дитбудинків.

Кримінальні новини. Майже всі ЗМІ звернули увагу на підпал синагоги 1 січня в Кременчуку на Полтавщині. В Одесі священик потрапив у ДТП і розбив кілька машин («УНІАН», «Українські новини», «Главком», «Українська правда», «Український тиждень», «Kyiv post», «Коментарі», «Корреспондент», «Левый берег», «Обком», «Сегодня»). Екс-мер Алупки був засуджений за незаконну приватизацію приміщення колишньої мечеті, яке стали використовувати як нічний клуб («Коментарі»).

Викрадення ікон. Найбільш резонансний злочин початку січня 2012 року, пов’язаний із релігійно-обрядовою сферою — викрадення чотирьох ікон роботи знаменитого іконописця XVII-XVIII століття Івана Рутковича з храму Вознесіння Господнього в селі Волиця-Деревлянська на Львівщині. «УНІАН», ВВС, «Історична правда», «Главком», «Український тиждень», «День», «Коментарі», «Коммерсант», «Корреспондент», «Левый берег», «Сегодня» повідомили про те, що крадіжку було здійснено перед Різдвом, вочевидь, на замовлення.

На Київщині впіймали злочинців, які крали ікони на Тернопільщині з 2006 року. Про це написали 5 канал, «Главком», «Корреспондент». А за інформацією «Українських новин», «УНІАН-релігії», «Корреспонденту» на Вінничині було затримано іноземця, який 29 грудня 2011 року викрав із місцевої церкви дванадцять ікон. Також ЗМІ («Коментарі») повідомили, що за грабунок харківської церкви було засуджено мешканця Донеччини.

«УНІАН-релігії», «Zaxid.net», «Сегодня», «Главком», «Дзеркало тижня» поширили інформацію про те, що у вінницькій тюрмі в’язні, засуджені за тяжкі злочини, приймають постриг безпосередньо в місці відбування покарання. У в’язничному монастирі вже живуть двоє ченців і дванадцять послушників. Про соціальну адаптацію ув’язнених пише й «УНІАН-релігії». У матеріалі «Кому потрібні колишні в’язні?» від 4 січня наголошується, що «християнські реабілітаційні центри», як правило, протестантські, а православна громада приділяє цьому питанню мало уваги. 12 січня в Лаврі відбулося відкриття виставки робіт засуджених «Славімо Різдво Христове!» («УНІАН-релігії»).

Також згадувалось про те, що священик назвав сина Ісус Христос (5 канал); смілянський священик отримав державну нагороду («УНІАН-релігії»); у Львівській парохії УГКЦ започатковано золоту книгу тверезості («УНІАН-релігії»). 13 січня «Українська правда» опублікувала колонку Мирослава Мариновича про ініціативу 1 грудня.

Земельні конфлікти. «Коментарі» 13 січня повідомили, що громада Свято-Феодорівського храму УПЦ (МП) в Києві хоче повернути приміщення, що колись належало Церкві, щоб облаштувати там дитячий центр і православний садок. У світських ЗМІ продовжують вирувати пристрасті навколо теми ймовірної відбудови Десятинної церкви. 11 січня «Український тиждень» повідомив, що фундамент церкви засипали, але на його місці залишили смітник.

Відбудова і реставрація храмів: у Києві буде відновлено храм Стрітення Господнього («УНІАН»), у Житомирі представлено проект відновлення дзвіниці Свято-Михайлівського кафедрального собору УПЦ КП («День»). У Києво-Печерській Лаврі заборонили годувати птахів («УНІАН-релігії», «Главком», «Коментарі», «Корреспондент», «Левый берег», «Liga.net», «Сегодня», «Фокус»), оскільки послід птахів псує позолоту бань. ЗМІ інформували також про те, що під час реставрації лаврської дзвіниці було знайдено позолочену фігуру янгола кінця XVIII століття. «УНІАН», «Главком», «Дзеркало тижня», «Левый берег»). ЗМІ («УНІАН-релігії»,«Сегодня», «Історична правда» сповістили, що лаврську дзвіницю планують поновити до літа.

Просвітницькі матеріали: про святителя Петра (Ратенського), волинянина, що переніс столицю Православної Русі до Москви («УНІАН-релігії»), до 130-річчя від дня народження Митрополита Іларіона (Івана Огієнка) («День»), ушанування пам’яті преподобного Амфілохія у Почаївській лаврі («УНІАН-релігії»), про можливе вшанування 1150-річчя Київської Митрополії та 1950-річчя поширення християнства на державному рівні («УНІАН-релігії»), вихід автобіографічної книги священика-дисидента Миколи Сарми-Соколовського («День»), про ікони з зображенням Різдва Христового у Музеї волинської ікони («День»), відкриття виставки світлин відреставрованих ікон у Львові («Zaxid.net»), в Луганській області дослідять печерний монастир («Левый берег»), на Закарпатті буде встановлено двадцятиметрову ікону на склі (ТСН) тощо.

Церква і влада

Багато ЗМІ поширили привітання з Різдвом від президента та прем’єр-міністра. Було опубліковане також привітання лідера опозиції Юлії Тимошенко, яка висловила вдячність главі УПЦ КП Патріарху Філарету за те, що благословив молебень, відправлений напередодні Різдва біля Качанівської колонії («УНІАН», «Радіо Свобода», «Українська правда», «Український тиждень», «Сегодня»).

Світські ЗМІ цікавило питання, де відзначатимуть Різдво представники влади. Майже всі написали про те, що Віктор Янукович відвідав різдвяну службу в Почаївському монастирі («УНІАН», «Українські новини», «Главком», «Zaxid.net», «Коментарі», «Корреспондент», «Левый берег», «Радіо Свобода», «Сегодня», ТСН, «Фокус») і подарував храмові предмети для причастя («УНІАН», «Главком», «Українська правда», «Liga.net»). Чимало ЗМІ цитували й слова намісника Свято-Успенської Почаївської Лаври архиєпископа Володимира, який побажав президенту сили і мудрості на його посаді («УНІАН», «Українські новини», «Дзеркало тижня», «Главком», «Корреспондент»). «Історична правда» повідомила, що Януковичу подарували ікону з зображенням преподобного Амфілохія — канонізованого УПЦ (МП) святого, який допомагав УПА.

Співпраця з органами влади: 10 січня «УНІАН-релігії» повідомили, що Кабінет Міністрів спростив в’їзд в Україну для релігійних діячів. 12 січня «УНІАН-релігії», «Українська правда», «Українські новини», «Kyiv post», «Коментарі», «Левый берег», «Фокус» повідомили, що у Верховній Раді було прийнято закон щодо заборони розповсюдження реклами ворожіння та гадання. За інформацією «УНІАН-релігії», парламентарі запропонували створити держслужбу у справах національностей та релігій.

В окреслений період тема святкування Різдва була центральною. Втім, це не завадило засобам масової інформації активно писати про події кримінального характеру, зокрема резонансне викрадення ікон на Львівщині. Це можна пояснити тим, що під час інформаційного затишшя, характерного для свят, прес-служби правоохоронних органів стають одним із головних постачальників новин. В першій половині січня 2012 року найактивніше ЗМІ згадували УПЦ (МП), завдяки великій кількості інформаційних приводів, та УПЦ КП — завдяки активній позиції Патріарха Філарета. Чи не вперше в інформаційному просторі з’явились рідновіри. Найактивніше про церковне життя в Україні писали УНІАН, «Коментарі» та «Сегодня».

Підготувала Марина ДОВЖЕНКО