Різдво св. Йоана Хрестителя
Істинно кажу вам, що між народженими від жінок не було більшого від Івана Хрестителя» (Мат. 11:11) – так було сказано євангелистом Матеєм про Івана Хрестителя, Господнього Предтечу, якого почитає Східна Церква особливим культом. Про це найкраще свідчать шість празників у його честь впродовж церковного року: Празник Зачаття, Різдва, Усікновення, Перше і Друге Знайдення Голови, Третє Знайдення Голови та Собор після празника Богоявлення.
Св. Йоан Хреститель був велетнем духу, що перебував на межі Старого й Нового Завітів. Він був останнім пророком і першим апостолом, першим мучеником. Предтеча – так його названо, іменем, що передавало основний зміст його перебування на землі, який полягав у прокладанні дороги Спасителеві, у проголошенні покаяння, у наближенні царства небесного:
Тож невипадково, св. Йоан Предтеча був очищений від первородного гріха ще в лоні своєї матері – праведної Єлизавети, що разом із своїм чоловіком священиком Захарією вже не надіялися мати дітей через похилий вік. Проте промисел Господній визначив його народження, про що архангел Гавриїл звістив праведному Захарії –
Проте засумнівався священик і в цю ж мить був позбавлений голосу, який повернувся до нього тільки в момент народження сина.
Св. Йоан був посланий Богом, щоб приготувати вибраний народ до визнання Ісуса Христа Месією. Він також був родичем Христа по материнській лінії, народився на шість місяців раніше Господа і євангелист Лука так передав мить зустрічі Єлисавети з Пресвятою Дівою: «Коли ж Єлисавета зачула Маріїн привіт, затріпотала дитина в утробі її» (Лк. 1:41).
Святий Йоан виріс у дикій пустелі, готуючи себе до великого служіння строгим життям - постом і молитвою. Він носив грубий одяг, підперезаний шкіряним поясом, харчувався диким медом і акридами і залишався пустельником доти, поки Господь не призвав його в тридцятирічному віці до проповіді юдейському народові. Сам Ісус Христос каже про нього: «Він світильником був, що горів і світив» (Ів. 5: 35).
Життя св. Йоана Хрестителя є прикладом глибокої віри і відданості Месії. Він на повний голос звіщав про хрещення і покаяння, про близькість небесного царства, про появу й живу присутність Спасителя. Тож саме Предтеча удостоївся високої нагороди в Господа – саме він охрестив Христа у ріці Йордан -
Хрещення Христа супроводжувалося дивом - сходженням Святого Духа у вигляді голуба та голосом Бога Отця з неба: «Цей є Син Мій улюблений...» (Лк. 3:21). Одержавши одкровення про Ісуса, Йоан сказав народові про нього: «Він христитиме вас Святим Духом та вогнем !» (Лк. 3:16). Проповідуючи, св. Йоан Хреститель відважно вказує на людські гріхи, сміливо звинувачує гордих фарисеїв, не боїться прилюдно картати гріхи і погіршення царя Ірода. Сутність його проповіді полягала в тому, що перш, ніж одержати зовнішнє обмивання водою, люди повинні очиститись духовно, і в такий спосіб приготувати себе до прийняття Євангелія. Твердість і відвага Предтечі відображені у творчості гимнографів, що використовували особливі епітети у звеличенні його місії:
Смерть Йоана Хрестителя стала свідченням його відданості Господові. Не побоявшись звинуватити царя Ірода за беззаконне життя з дружиною брата Іродіядою, Предтеча постраждав – за наказом царя його було кинуто до в‘язниці. Під час бенкету у день народження Ірода, Іродіяда хитрістю привела до смерті Йоана, йому відрубали голову, а благочестива Іоанна, дружина домоправителя Ірода, поховала святу голову Йоана Хрестителя на Елеонській горі, частина його святих мощей похована у Севастії. Св. Йоан Хреститель своїми вчинками навчає нас високого духу і любові до Христа, його коротке життя спалахнуло яскравою зіркою на видноколі старозавітньої темряви, щоб вказати шлях до спасіння: