Нині Патріарх Варфоломій потужний, як ніколи. А "партія війни" при Кирилі не відчуває достатньої підтримки інших Церков.
Про це в інтерв’ю Релігійній правді сказав релігієзнавець Олександр Саган, відповідаючи на питання про можливу спробу Москви накласти анафему на Патріарха Варфоломія.
"Навіть ті Церкви, які є умовними сателітами, навряд чи будуть в жорсткій опозиції до Вселенського Патріарха. Це інший, грецький (румунський, болгарський, грузинський тощо), світ, і вони не підуть під московського «царя-батюшку», тому і було відкликано зібрання в Москві, щоб не ганьбитися двічі, як це було з Амманом. Мовляв, зберемося та всіх засудимо. Гроші «освоїли», але вийшов пшик. Щоб не ганьбитися двічі – відклали", - наголосив експерт і додав:
"Патріарх Варфоломій зумів провести Всеправославний Собор, засідання якого, думаю, будуть продовжуватися (принаймні про це говорилося на Соборі). Варфоломій – один із шансів зміцнити світове православ’я... Сьогодні без Всеправославного Собору, який працюватиме на постійній основі, православ’ю як напряму, вижити буде важко".
За його словами, Москва ж нині фактично йде за вірменським сценарієм, намагається проголосити себе якоюсь єдиною «істиною Церквою»:
"Нелюбов до грецького світу, яку вона культивує, є елементом протистояння і боротьби грецького й московського бачення майбутнього православ’я (відкритої до інших християнських Церков і світу загалом умовно грецької моделі та політизованого варіанту – «політичного православ’я» – у виконанні московського кліру). Московська Церква декларує свою позицію так: хто не зі мною, той не правий. Це дуже хибна позиція".
Олександр Саган не виключає, що Московський Патріархат, якщо він не змінить свою позицію, зробить спробу розколоти Вселенське православ’я і сформувати якийсь свій варіант православ’я.
"Будемо сподіватися, що цього не станеться", - резюмував експерт.