Сербська Церква спричинила політичну кризу в Чорногорії

11.07.2022, 12:49
Світові
Сербська Церква спричинила політичну кризу в Чорногорії - фото 1
Уряд Чорногорії на засіданні 8 липня ухвалив т.зв. Базову угоду між державою та Сербською Православною Церквою. За документ проголосували 13 міністрів з 18-ти присутніх.

Про це повідомляє Балканський оглядач.

Міністри, що представляють громадський сектор, проєвропейські партії та партії національних меншин, не підтримали це рішення.

Проголосували проти міністр оборони Рашко Конєвич, міністр закордонних справ Ранко Кривокапич, міністр капітальних інвестицій Ервін Ібрагімович, міністр праці та соціального забезпечення Адмір Адрович і міністр без портфеля Адріян Вуксанович.

Міністр європейських справ Йована Марович і міністр культури Маша Влаович не прибули на засідання уряду, а міністр державного управління Мараш Дукай залишив засідання перед голосуванням.

Кілька днів в Подгориці проходили акції протесту чорногорських патріотичних рухів проти ухвалення угоди з Сербською Церквою, але на позицію частини міністрів, що підтримали документ, це не вплинуло.

Базова угода була попередньо схвалена Сербською Православною Церквою на зустрічі прем'єр-міністра Чорногорії Дрітана Абазовича і Патріарха СПЦ Порфирія 7 липня у Белграді.

У Чорногорсько-Приморської митрополії заявили, що розглядають рішення уряду як намір врегулювати відносини між Церквою та державою та вирішити питання «попередньої дискримінації та нерівності» СПЦ. Вони підкреслили, що "виконавча влада Чорногорії за останні півтора року, на відміну від попереднього періоду, не підтримує та не заохочує негативну політику та ворожнечу щодо Сербської Православної Церкви".

Між тим партії патріотичного та проєвропейського спрямування заявили про свою незгоду із ухваленим рішенням і оголосили про припинення підтримки нинішнього Кабінету міністрів.

Соціал-демократична партія Чорногорії, яка є членом урядової коаліції (SDP в уряді представляють міністри оборони та закордонних справ), звинуватила провідну правлячу партію, URA, лідером якої є прем'єр Дритан Абазович, в перетворенні "з колишньої еколого-європейської надії на суб’єкт, пріоритетом якого є не європейський шлях Чорногорії, а гарячі теми та порядок денний іншої країни" (мається на увазі Сербія).

"Вперте наполягання на питаннях окремих релігійних громад та спроба нав’язати неконституційний і незаконний текст т.зв. Базового договору є актом найвищої політичної безвідповідальності", проявом антидержавної та антиєвропейської поведінки, заявили соціал-демократи.

На думку, SDP, така політика є продовженням політики попереднього (просербського та проросійського) уряду, "який замість членства в ЄС мав на меті клерикалізацію суспільства та поглиблення етнічного розколу".
Демократична партія соціалістів (DPS) президента Міло Джукановича оголосила, що діючий уряд втратив підтримку DPS через відмову від європейського порядку денного. На думку Демократичної партії соціалістів, угода з СПЦ, ухвалена без широкої дискусії в експертних колах та суспільстві, завдає "нечуваної шкоди державним інтересам Чорногорії", і в першу чергу шкодить європерспективі країни.

Фракція DPS протягом найближчими днями розпочне правові кроки в парламенті Чорногорії, пов'язані із відмовою партії від підтримки уряду, повідомили в Президії ДПС.

Політичні аналітики регіону заявляють про можливість висловлювання недовіри уряду Чорногорії, який не пропрацював і 100 днів.