Римська міжнародна виставка «100 вертепів» втретє відкривається у Ватикані, після того, як була передана під патронат Папської Ради сприяння новій євангелізації. Особливим експонатом цього разу є шопка з України.
У 37-й виставці «100 вертепів», що відбувалася 2012 року, серед 150 експонатів з понад 25 країн світу, були представлені два вертепи з України – робота учнів Тернопільської художньої школи. В цьогорічній експозиції знову присутня різдвяна шопка з України.
Про це інформує Радіо Ватикану.
Йдеться про твір української монахині сестри Теодосії Плахотнюк, яка власноруч виготовила цей вертеп з еко матеріалів. Елементи композиції, на якій можна розгледіти ліси українських Карпат і село Многопілля на Донеччині, де розташований скит, в якому авторка донедавна звершувала свій монаший подвиг, символічно відображають дух Різдва від Сходу до Заходу України.
Відкриття виставки відбудеться в неділю, 13 грудня 2020 р., о 16:30 римського часу. Мистецьку програму з цієї нагоди організувало Посольство України при Святому Престолі, залучивши представників української громади Риму. Римляни та туристи матимуть можливість оглянути експозицію до неділі, 10 січня 2021 року. Завдяки підтримці меценатів вхід на виставку є безкоштовним.
Починаючи від 1976 року, в Римі у різдвяний період проводиться виставка, покликана підтримати та популяризувати традицію різдвяних вертепів. Її назва вказує на історичний аспект, посилаючись на кількість експонатів, які виставлялися під час перших її випусків.
Сьогодні ж відвідувачі мають змогу побачити набагато більшу кількість творів «вертепного» мистецтва в його різних стилістичних вираженнях. Ініціативу започаткувала редакція часопису «Rivista delle Nazioni», але через те, що останніми роками ставало дедалі важче зібрати необхідні ресурси, а утримувати експозицію за кошти, виручені за квитки, перестало бути можливим, виникла загроза її згортання. Свою підтримку мистецькій ініціативі вирішила надати Папська Рада сприяння новій євангелізації, взявши її під свою опіку.
Беручи до уваги загальні вимоги запобігання зараженням, цьогорічна виставка перемістилася на свіже повітря та оснащена під колонадою Берніні, що обіймає площу Святого Петра.
Експозиція щороку оновлюється. Твори походять з кількадесяти країн світу: від класичних і дорогоцінних вертепів неаполітанської школи XVIII століття, до композицій, виготовлених дітьми чи особами з особливими потребами. Різним є також матеріал: це корали і срібло, порцеляна та скло, бронза та кераміка, дерево, коване залізо, пап’є-маше і вторинна сировина, тощо.