11 квітня в залі Сакрального мистецтва Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею відкрили виставку графіки Нікіти Тітова. Захід проходить у рамках проекту «Врятуймо скарби разом» і присвячений його 15-річчю.
На виставці експонуються 24 плакати з «Чорної серії» графіки та 9 картин Нікіти Тітова. Крім того, представлені 6 відстріляних гільз, які розписані в творчому тандемі Валерія Твердохліба та Нікіти Тітова. Також в центрі експозиції представлена ікона «Деісус» («Цар Слави») з Космацької церкви, яка належить колекції музею та відома з фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків».
Як кажуть організатори, експозицію відкрили в рамках п’ятнадцятиріччя авторського мистецько-реставраційного проекту «Врятуймо скарби разом», який є прикладом неповторного та результативного співжиття цільових культурних індустрій і громади. Ініціатор проекту — художник-реставратор Валерій Твердохліб.
А як розповів Нікіта Тітов, його участь в проекті почалася з інсталяції «Крила» та виставки плакатів. «І вся ця історія, яку ми створюємо разом з Валерієм Твердохлібом і Яремою Стециком, вона абсолютно жива і ці зали постійно наповнюються якоюсь новою історією, — ділиться митець. – А саме сьогодні вирішили показати дві частини, два напрямки моїх робіт – проект «Слова, які набули змісту», або «Чорна серія», присвячений словам звичайним, які ми знаємо з дитинства. Але насправді, поки вони не наповнилися тим змістом, на жаль, доволі болючим і важким, якого набули зараз через війну, то були якоюсь абстракцією, тобто, не були достатньо чіткі і зрозумілі. Але зараз кожне це слово відгукується певною подією наших військових, волонтерів, родин, тих, хто підтримує військо і живе тим, що відбувається в країні. Отже, слова ці вже не якийсь порожній звук, а дуже сильні і дуже потужні і навряд чи наше покоління зможе це забути».
Друга частина робіт митця, як він каже – його живописні роботи, які він почав створювати влітку минулого року, бо до живопису не повертався багато років. То ж це таке своєрідне повернення. Воно особливе, бо більш чітке, плакатне і відображає те, що думає та відчуває автор, але на полотні та в інших формах.
Як наголошує Нікіта Тітов, він ніколи не створює свої роботи з розрахунку, що вони так чи інакше знайдуть великий відгук, а просто розповідає про ті речі, які відчуває не тільки, він а й більшість людей. Співзвучність думок, співзвучність реакцій, яким знаходить художню форму. Тому, на думку Нікіти, вони стають такі поширені і відомі.
А головне чого чекає від своїх робіт – зібрати якомога більше донатів на підтримку ЗСУ. А поки одну з картин він подарував ГО "Громадська ініціатива. Галичини". Як каже її очільниця Леся Качурова, картину найімовірніше виставлять на аукціон і виручені кошти, безумовно, підуть на потреби ЗСУ.
Ще одну свою картину художник подарував Івано-Франківському обласному краєзнавчому музею. Як розповів реставратор Валерій Твердохліб, історія цієї картини цікава тим, що в експозиції музею віднайшлося крило, яке було в стародавньому церковному кивоті і це крило точно співпадає з одним з фрагментів картини. «Це справді якась така містика», — каже він.
Загалом, у 2024 році заплановано 15 цікавих нових подій в рамках 15-річчя проекту «Врятуймо скарби разом!». Серед них - виставка «20 християнських муралів Івано-Франківська» Яреми Стецика. Якою, як він каже, буде перегорнуто сторінку їх створення. «Бо що ми як християни можемо дати цьому місту? Не саме християнство, бо воно вже є, ми його носії, але любов ми можемо передавати. Власне, ці мурали про любов. Може їх буде і тисяча, і вони нестимуть той сюжет, який об’єднуватиме».
А виставка Нікіти Тітова триватиме в краєзнавчому музеї Івано-Франківська протягом тривалого часу, попередньо — декілька місяців.